egyptsko-izraelské vztahy

Bezpečnost nebo neshody? Izrael v tichosti odvolal velvyslance z Egypta

egyptsko-izraelské vztahy
Bezpečnost nebo neshody? Izrael v tichosti odvolal velvyslance z Egypta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Izrael v tichosti stáhl svého velvyslance z Káhiry. Podle britského listu The Telegraph se jako důvod uvádí obavy o jeho bezpečnost. Informaci potvrdila izraelská kontrašpionážní služba, ministerstvo zahraničí ji nechalo bez komentáře.

Velvyslanec David Govrin nyní pracuje z Jeruzaléma. Na post byl jmenován loni v létě, když se jeho předchůdce funkce vzdal. Důvodem byla mimořádná bezpečnostní opatření, kterým se musí personál ambasády v Káhiře podrobovat. Úřad v roce 2011 napadli demonstranti a od té doby až do roku 2015 byl uzavřen.

Egypt a Jordánsko jsou jediné arabské státy, které s Izraelem uzavřely mírové dohody. Případ ambasády podle britského listu poukazuje na obtíže, na něž Izraelci v Egyptě stále narážejí.

Poslední akce, při níž byl Govrin viděn v Káhiře, byla jeho návštěva Egyptského muzea loni v listopadu. Spekuluje se, že z Egypta odjel možná už koncem roku.

Izrael v tichosti stáhl svého velvyslance z Káhiry - ILUSTRAČNÍ FOTO: SHUTTERSTOCK

Jako první o jeho odvolání informoval na facebooku egyptský analytik Amín Mahdí, který má kontakty na izraelské představitele. Mahdí napsal, že si nemyslí, že skutečným důvodem odvolání byly bezpečnostní obavy, ale politické napětí mezi Egyptem a Izraelem. Podle něj se izraelský premiér Benjamin Netanajhu a egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí neshodují v otázce režimu na hranici mezi palestinským Pásmem Gazy a Egyptem. „Proč Netanjahu svému národu tají konflikt s egyptskou vojenskou juntou a se Sísím, svým spojencem?“ napsal Mahdí.

Govrin v březnu vystoupil na bezpečnostní konferenci v Tel Avivu a kritizoval přitom způsob, jakým jsou udržovány izraelsko-egyptské vztahy. Jde podle něj hlavně o vojenské kontakty, což je z dlouhodobého hlediska neudržitelné. „Má-li se mír zakořenit, musí stát na obou nohou, na vojenské i občanko-ekonomické. Pouze tato kombinace zajistí dlouhodobou spolupráci obou zemí,“ sdělil.

Poukázal na to, že kromě Anvara Sadata žádný jiný egyptský prezident nenavštívil Izrael s výjimkou účasti Husního Mubaraka na pohřbu zavražděného izraelského premiéra Jicchaka Rabina. Podle Govrina je mimořádně těžké rozvíjet i kulturní vztahy. Jeho přítomnost na jednom představení v Egyptském národním divadle okamžitě vyvolala útoky egyptských médií na ředitele divadla. Podle nich měl představení zastavit a donutit velvyslance odejít ze sálu.

,

15. dubna 2017