Zfackovali studenta po návštěvě Číňanů, teď jdou policisté k soudu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kauza pražského studenta, kterého za výkřik „měli byste se stydět za čínského prezidenta“ zadržela policie a na služebně ho pak zfackovali dva policisté, spěje ke svému konci. Oba muži zákona jdou po více než ročním vyšetřování k soudu. Obžalováni jsou v jednom případě za závažný zločin, ve druhém za přečin zneužití pravomoci úřední osoby. O jejich vině bude rozhodovat v pátek Obvodní soud pro Prahu 2.
„Jsme ve fázi, kdy státní zástupce Městského státního zastupitelství podal obžalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 na dva policisty pro skutek zvlášť závažný zločin a přečin zneužití pravomoci úřední osoby,“ potvrdil deníku Echo24 advokát Jiří Švejnoha. Případ se táhne od 1. dubna loňského roku, kdy mladík podal na policisty trestní oznámení.
Celý incident se odehrál 31. března 2016, tedy den poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Tu přímo v hlavním městě vítala řada Číňanů, jakékoli projevy nesouhlasu se přitom často setkávaly s nevybíravým chováním českých policistů. Známé jsou například jejich zásahy vůči tibetským vlajkám na budově pražské FAMU, kam se přišli hned dvakrát zeptat na důvod jejich vyvěšení.
Právě neobvyklé praktiky tuzemské policie vyprovokovali devatenáctiletého mladíka, tehdy studenta posledního ročníku gymnázia k reakci. Při venčení psa nedaleko Riegrových sadů zakřičel směrem ke srocení policistů: „Měli byste se stydět za čínského prezidenta.“
Kvůli tomuto projevu nakonec studenta zadržela o pár ulic dál hlídka policie. Při zásahu mu policista vyrazil telefon z ruky a později ho tvrdě spoutali v policejním vozu. Už tak nepříjemný zážitek ze zadržení však později ještě přiostřilo jednání policistů na stanici, kam byl mladík převezen. Tam ho totiž policisté nechali spoutaného s rukama za zády, později ho odvedli do jedné z místností, kde mu uštědřili celkově tři facky. Policisté se navíc nevybíravě a posměšně vyjadřovali o mladíkově vzhledu. Několikrát při tom naznačili, že vypadá jako „feťák a buzerant“.
Roční vyšetřování
Celou věc řešila v minulém roce Generální inspekce bezpečnostních sborů. Studentovy výpovědi o incidentu, které se shodují se svědectvím už dříve poskytnutým serveru Echo24, pak inspekce předala Městskému státnímu zastupitelství v Praze. To je později porovnalo i s kamerovým záznamem ze služebny, který mladíkova slova potvrdil.
„Při hodnocení důkazní situace byla zohledněna i věrohodnost popisu události poškozeného, jehož věrohodnost zvyšuje fakt, že poškozený, jakkoli nelze předpokládat, že o existenci kamer na místním oddělení věděl, popisoval celou událost v souladu s pořízeným videozáznamem,“ píše se v textu obžaloby Městského státního zastupitelství, které má server Echo24 k dispozici.
Právě skutečnost, že mladík nezkreslil svou výpověď o událostech zachycených na kameru, dává prý obžalobě dobrý důvod věřit i jeho tvrzení o fackách v kamerou nesnímané místnosti. Zřejmě i díky tomu se nakonec Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl nepředvolat studenta k výslechu, zatímco oba policisté dorazit musí.
„Poškozený zatím předvolán k výslechu při hlavním líčení nebyl. Lze to vysvětlit buď pochybením soudu anebo soud předpokládá, že k rozhodnutí bude dostačovat protokol o výslechu poškozeného,“ uvedl pro Echo24 mladíkův advokát.
Podobná situace ale nepanuje u obou obviněných policistů. První z nich při vyšetřování GIBS využil svého práva nevypovídat. Druhý sice nabídl svůj vlastní výklad událostí, na doplňující otázky inspekce už však reagovat nechtěl. Důvěryhodnost zástupců policie navíc snižuje i fakt, že podle služebního záznamu pořízeného na stanici byl student propuštěn už v 19:28. Mladíka přitom ještě v čase 19:47 ukazuje kamera, jak je veden do místnosti bez kamer, odkud se vrátil až v 19:54.
Obvinění ze zločinu a přečinu
Městské státní zastupitelství se nakonec rozhodlo obžalovat oba policisty. První z nich je obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. Policista totiž podle textu obžaloby způsobil studentovi „závažnou újmu na základních lidských právech, neboť nebyla zachována jeho lidská důstojnost.“
Tím ovšem výčet provinění nekončí. Pozornost je věnována i bezdůvodnému fackování. Obviněný tak prý „jednal přesto, že úderů nebylo zapotřebí k odvrácení útoků či k překonání odporu poškozeného.“ Jak je totiž patrné nejen z mladíkových výpovědí pro GIBS, ale i z kamerového záznamu na stanici, student nekladl žádný odpor a pouze poklidně seděl na židli, kam byl usazen.
Druhý policista je pak obviněn za spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měl dopustit tím, že studenta v kamerami nestřežené místnosti nejdříve škrtil a později mu vyhrožoval, aby se v budoucnu už nikdy nedotazoval na důvod prokázání totožnosti.
Při pátečním soudním jednání budou vyslechnuti obžalovaní a přečteny listinné důkazy. „Pokud by všichni, tedy státní zástupce i obhájci, souhlasili se čtením protokolů o výslechu poškozeného a dalších svědků, mohl by soud v pátek rozhodnout. Pravděpodobnější ale bude odročení hlavního líčení a dovyslechnutí poškozeného na další termín,“ nastínil další vývoj advokát Jiří Švejnoha.