Pravomoci Celní správy

Šlachta je bez vzdělání i jazyků, u celníků nemá co dělat, tvrdí Kalousek

Pravomoci Celní správy
Šlachta je bez vzdělání i jazyků, u celníků nemá co dělat, tvrdí Kalousek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Celníci by se měli držet předně výběru daní a neplést se do práce policie, říká v rozhovoru pro deník Echo24.cz předseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek, který kritizuje mimo jiné i příchod exšéfa ÚOOZ Roberta Šlachty do vedení úřadu. Celní správa spadající pod ministra financí Andreje Babiše (ANO) je podle něj zdecimovaná, šéf státní kasy by to měl vysvětlit. Ten jde do boje za větší pravomoci celníků, nově by mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To ale patří do působnosti policie.

Celní správa by mohla nově vyšetřovat daňové trestné činy. Alespoň taková je představa ministra financí Andreje Babiše (ANO). Je to podle vás na místě?

Je to absurdní. Celní správa je v pozici správce spotřební daně. Je proto naprosto vyloučeno, aby se spojila úloha správce daně, který daně vybírá, a orgánů činných v trestním řízení. To je nesystémové a nebezpečné.

Rozšířené pravomoci celníků v oblasti vyšetřování podle ministra Babiše souvisí s koncepcí z roku 2007, tedy z doby, kdy jste byl v čele resortu vy.

V roce 2007, to bylo po vstupu Česka do Schengenu, jsme skutečně uvažovali o pravomocích, které budou celníkům patřit ať už v oblasti padělaného zboží, nebo padělaných značek. Potom se k tomu dokonce přidala i kontrola dálničních známek, kterou jsem nevítal. Byla to kompetence, kterou jsem si pro Celní správu nepřál.

Možná se to v nějakém pracovním materiálu objevilo, to nemohu vyloučit. Určitě jsem ale nikdy nepřipustil, aby správce daně byl orgánem činným v trestním řízení. Správce daně má daně od lidí vybírat, nikoli lidi zavírat. Od toho je policie.

Situace v Celní správě je v posledních měsících vyhrocená, odešlo téměř celé vedení. Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) si proto ministra Babiše pozval na příští jednání výboru, aby celou záležitost vysvětlil. Budete chtít, aby tak učinil i na plénu sněmovny?

Samozřejmě. Pan Babiš svým zcela nekompetentním řízením zdecimoval Celní správu, což už dneska je vidět. Zdecimoval i ministerstvo, což už bude vidět velmi brzy.

Po jmenování nového generálního ředitele Milana Poulíčka se do vedení úřadu dostane i Robert Šlachta, který v červnu odešel z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Od září bude pověřeným náměstkem pro pátrání. Dalo se to podle vás očekávat?

Pokud bychom se drželi příslušných kvalifikačních kritérií, tak nedalo. Ten člověk proto nemá sebemenší kvalifikaci. Upřímně řečeno neměl ji ani pro to, aby řídil ÚOOZ. On nemá ani policejní akademii. Člověk, který nemá policejní školu, celní zkoušku, který není příslušně jazykově vybaven, tak těžko může dělat celní problematiku.

Ta se vztahuje na celý evropský trh. Není to zdaleka pouze otázka problematiky České republiky. Jde o ochranu celého evropského trhu, dodržování evropských zákonů. Já si vůbec neumím představit, co tam doopravdy pan Šlachta může dělat. Pan Šlachta může dělat jenom pana Šlachtu, ale ne kompetentní celní práci.

Od nového roku má začít fungovat pod ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) finanční policie, která se bude zabývat daňovou kriminalitou. Nevedlo by to ke konkurenci jednotlivých útvarů, jak tomu bylo u protimafiánské a protikorupční policie?

Nechci spekulovat o motivech jednotlivých pánů ministrů. Samozřejmě, že policie se musí zabývat finanční kriminalitou. Zda se to musí jmenovat finanční policie, nebo ne, do toho já příliš mluvit nechci. Je důležité, aby policie měla dostatek odborníků na finanční kriminalitu. Tím, že na nějaké dveře přitluču ceduli „tady je finanční policie“ ještě neznamená, že můžu účinně bojovat s finanční kriminalitou.