Narozdíl od Jermanové je Vondráček mužem diskuze, míní poslanci

Narozdíl od Jermanové je Vondráček mužem diskuze, míní poslanci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Poslanec Radek Vondráček, který by měl na postu místopředsedy sněmovny za ANO nahradit novopečenou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, má podporu napříč dolní komorou. Volba kandidáta hnutí do funkce, která se uskuteční nejspíš během lednové schůze sněmovny, by tak měla proběhnout bez problémů. Hnutí ANO lídra Andreje Babiše mělo podle poslanců tentokrát šťastnější ruku.

„Jak jsem měl možnost kolegu Vondráčka v Poslanecké sněmovně poznat, mohu říct, že je mužem diskuze a konsenzu. Pevně věřím, že jeho působení v čele sněmovny může pozitivně přispět k rozumné debatě a konstruktivnější spolupráci s naším koaličním partnerem,“ řekl pro deník Echo24.cz místopředseda sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL.

Pozitivně nominaci Radka Vondráčka na post v čele dolní komory vnímá také poslanecký klub ČSSD. „Myslím, že jde o dobrou volbu. Pan Vondráček je zkušený a kvalitní právník, který zná velmi dobře parlamentní procedury,“ komentoval čerstvý ministr pro lidská práva a legislativu a poslanec Jan Chvojka.

Poslanci ANO do vedení sněmovny vybrali Vondráčka ve středu v tajné volbě. Místopředseda hnutí získal 36 hlasů, pro jeho protikandidátku Radku Maxovou hlasovalo jen devět poslanců. Jaroslavu Pokornou Jermanovou, která se rozhodla na funkci rezignovat kvůli zvolení středočeskou hejtmankou, by mohl nahradit zkraje příštího roku. V tajném hlasování o tom rozhodne sněmovna na své lednové schůzi.

Pravicová opozice: Je to jejich věc

Sám Radek Vondráček se obstrukcí ohledně svého zvolení neobává. „Předpokládám, že ostatní strany budou respektovat nominaci našeho klubu. Má osoba nebudí žádné kontroverze,“ uvedl pro Echo24.cz Vondráček, který co nevidět začne s přípravou na výkon funkce. „Bez ní to samozřejmě nejde,“ doplnil.

Nový adept na post místopředsedy dolní komory nechává chladnou pravicovou opozici, která se ke způsobilosti jeho osoby pro výkon funkce příliš vyjadřovat nechce. „Nominace je věcí příslušného klubu. My nikoho při volbě podporovat nebudeme, protože když se vytvářela dohoda o vedení sněmovny, nebyli jsme k ní přizvání,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Obdobně se vyjádřil i lídr TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nikdy jsem nekádroval nominanty jiných stran na post, který jim poměrným zastoupením ve sněmovně přísluší. Nevidím v tom problém, na obsazení pozice kýmkoli mají nárok,“ uvedl.

Ve vedení dolní komory má podle povolebních dohod nyní ČSSD jako svého zástupce šéfa sněmovny Jana Hamáčka. Místopředsedy jsou ještě šéf komunistů Vojtěch Filip, lidovec Jan Bartošek a předseda hnutí STAN Petr Gazdík za poslanecký klub TOP 09 a Starostové.

9. prosince 2016