V bojích o Mosul zahynulo podle odhadů USA 800 až 900 členů IS

V bojích o Mosul zahynulo podle odhadů USA 800 až 900 členů IS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americká armáda odhaduje, že v bojích o Mosul bylo zabito 800 až 900 členů teroristické organizace Islámský stát (IS). OSN vypravuje z Dubaje humanitární pomoc pro irácké uprchlíky a podle jejích nedělních informací má 1500 humanitárních zásilek dorazit do severního Iráku v pátek.

Americký generál Joseph Votel, šéf amerického Centrálního velení pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM), řekl, že v bojích o Mosul, jež začaly 17. října, padlo odhadem 800 až 900 členů IS. Podle něj je obtížné poskytnout přesnější údaj, protože radikálové se přemísťují a snaží se proniknout mezi civilisty. IS má podle Votela potíže ztráty rychle nahrazovat, protože je pro něj nebezpečné přemísťovat své lidi v konvojích.

Irácká armáda a spojenecké milice postupují k Mosulu poměrně rychle z několika směrů. Zatím jsou v jeho blízkosti, větší problémy se očekávají uvnitř města. Američané odhadují, že v Mosulu je na 3000 až 5000 členů IS a v okolí 1000 až 2000.

Irácké speciální jednotky v neděli prohledávaly síť podzemních tunelů v nedávno dobyté vesnici asi deset kilometrů východně od Mosulu a objevily výrobnu výbušnin, kterou využívali islamisté. Tunely byly vybavené světly a větráky a jeden vedl z mešity na nedalekou silnici. Radikálové využívali tunelů, aby zmátli letouny mezinárodní koalice. V různých budovách nastražili výbušniny, aby zpomalili postup irácké armády.

Očekává se, že IS zneužije množství civilistů jako lidské štíty a možná použije primitivní chemické zbraně. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyškolila 90 iráckých zdravotníků v organizování pomoci v okamžicích, kdy ji bude potřebovat velké množství lidí. Podle WHO by se na útěk z Mosulu mohlo vydat až 700 000 lidí a 200 000 osob bude možná potřebovat naléhavou pomoc. Počítá se s tím, že až 90 000 dětí bude nutné očkovat a že mezi uprchlíky bude 8000 těhotných žen. Zatím z oblasti Mosulu odešlo podle nedělní zprávy ministerstva pro migraci 12 000 lidí.

Informace o lidských štítech potvrdilo agentuře Reuters několik svědků, kteří se sami stali oběťmi radikálů. Islamisté podle nich donutili ženy, děti a starší osoby ze dvou vesnic, aby šly s nimi jako lidské štíty až do Mosulu. Starší chlapce a muže od ostatních oddělili a jejich osud je neznámý. Vesničané byli ze služeb radikálů propuštěni, jakmile dorazili do města, a islamisté jim řekli, ať zůstanou u příbuzných. „Byli zakrvácení a bosí a jejich oblečení bylo pokryto prachem. Plakali jsme, když jsme je uviděli,“ popsal jeden z obyvatelů Mosulu.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes oznámil, že posílá stany, přikrývky a další humanitární pomoc do severního Iráku ze Spojených arabských emirátů. Připraveno je 7000 balíků pomoci; prvních 1500 má dorazit v pátek. Tábory pro uprchlíky se zřizují na severu Iráku.

Ofenziva u Mosulu je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25 000 iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.

,

30. října 2016