Podmínky hnutí ANO

Dokud Sobotka nepodá demisi, nebudeme jednat, diktuje ANO

Podmínky hnutí ANO
Dokud Sobotka nepodá demisi, nebudeme jednat, diktuje ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Politici hnutí ANO odmítají vyjednávat o podmínkách pokračování vládní koalice, dokud nepodá premiér Bohuslav Sobotka demisi. Shodlo se na tom předsednictvo hnutí, řekl ve čtvrtek pozdě večer novinářům místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Vedení i nadále stojí za svým předsedou Andrejem Babišem a nevidí důvod, proč by měl opouštět funkci ministra financí. Z kandidátů na příštího premiéra si ANO umí představit ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD i šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Ministra vnitra Milana Chovance, kterého dnes prezident Miloš Zeman spolu se Zaorálkem a Bělobrádkem označil za dalšího adepta na premiérské křeslo, Brabec nezmínil. „Pro nás z těch třech jmen si umíme představit dvě jména: Lubomíra Zaorálka, případně pana Bělobrádka,“ uvedl ministr životního prostředí.

Za neuvěřitelné vedení ANO považuje to, že Sobotka „třikrát změnil názor“ a i když avizoval podat demisi tento týden, nakonec ji chce doručit na Hrad až v polovině května. „Pokud bychom měli jednat o podmínkách nějakého pokračování vlády na koaliční bázi, musí to být potom, až bude demise podána – bude-li podána,“ dodal Brabec.

Tisková konference hnutí ANO - Foto: Printscreen ČT24

Zástupci ANO jsou podle něj připraveni i přes toto stanovisko jednat s koaličními partnery příští týden na domluvené koaliční radě, i když v té době premiér demisi podle všeho ještě nepodá. ANO si chce situaci se sociálními demokraty a lidovci vyjasnit osobně, ne si posílat vzkazy přes média, poznamenal. O konkrétních variantách či personálním složení však hnutí hodlá diskutovat až poté, co premiér oficiálně oznámí odstoupení vlády a také podle toho, jak se zachová Zeman.

,

5. května 2017