10 kandidátů na poslance, kteří dělali pro Babiše

Do sněmovny za hnutí ANO míří posily z Agrofertu

10 kandidátů na poslance, kteří dělali pro Babiše
Do sněmovny za hnutí ANO míří posily z Agrofertu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Strany a hnutí, které se chtějí zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny, musí do úterý 15. srpna podat kandidátní listiny příslušným krajským úřadům. Na kandidátce hnutí ANO se objevují uchazeči o post poslance, kteří přímo či nepřímo spolupracovali s Agrofertem nebo Andrejem Babišem, upozornil server ihned.cz.

V současnosti má poslanecký klub hnutí ANO 47 členů. Pokud by však vyšly volební průzkumy agentur pro výzkum veřejného mínění, klub ANO by se mohl podstatně rozšířit. Mezi novými tvářemi v Poslanecké sněmovně by se mohlo ocitnout až deset nových poslanců, kteří dříve spolupracovali s Agrofertem nebo jeho zakladatelem Andrejem Babišem.

Mezi nováčky by se mohla objevit například současná náměstkyně primátora Jihlavy Jana Mayerová, která podle ihned dříve radila Andreji Babišovi, nebo Milan Feranec, který je náměstkem na ministerstvu dopravy a v letech 2002-2009 byl manažerem Agrofertu. Mezi dalšími je Pavel Strolený, jenž je zastupitelem v Plzeňském kraji a Klatovech a pracuje ve firmě Alimex Nezvěstice, která patří do koncernu Agrofert.

Petr Vrána je zastupitel v Přerově a manažer ve společnosti Precheza, která je také součástí koncernu Agrofert. Hana Mazochová je zastupitelka v Přerově, dříve působila v Agrofertu. Eva Fialová je asistentka náměstka v Ústí nad Labem a bývalou zaměstnankyní Lovochemie. Pavel Elias, který je zastupitelem v Roudnici nad Labem, dříve Babišovi prodal svůj masokombinát Procházka.

Miroslav Nauč je zastupitelem v městské části Praha 15, pracuje jako manažer v Agrofertu. Věra Pourová je právničkou Synthesie, Pavel Pustějovský je krajský předseda ANO ve Zlínském kraji a pracuje ve společnosti Deza, která je součástí Agrofertu.

Z těch nejznámějších poslanců nebudou svůj mandát obhajovat novinář Martin Komárek nebo současný ministr financí Ivan Pilný, který se rozhodl již nekandidovat. Celkem by Poslaneckou sněmovnu mohla opustit více než třetina současných poslanců za ANO.

jkred

12. srpna 2017