Pronásledování opozice

Štrasburský soud potrestal Rusko za pronásledování Navalného

Pronásledování opozice
Štrasburský soud potrestal Rusko za pronásledování Navalného

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rusko porušilo práva opozičního předáka Alexeje Navalného tím, že jej v letech 2012 až 2014 policie při demonstracích sedmkrát zadržela. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva.

Současně nařídil Moskvě odškodnit opozičníka částkou 51 025 eur (asi 1,4 milionu Kč), jakož i uhradit soudní náklady ve výši 12 653 eur (asi 342 000 Kč). Rusko se může proti verdiktu může během tří měsíců odvolat. Ruské ministerstvo zahraničí se k rozsudku ještě nevyjádřilo.

Navalnyj v pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Toto zatýkání a věznění bylo podle verdiktu nepřiměřené i neopodstatněné vzhledem k pokojnému charakteru demonstrací, představovalo porušení Navalného práva na svobodu, na svobodu shromažďování a na spravedlivý proces; ruské soudy totiž odmítaly veškeré Navalného námitky a odsuzovaly jej výhradě na základě svědectví samých policistů, že se opozičník provinil neuposlechnutím jejich příkazů. Cílem podle soudu bylo odstrašit ostatní občany od účasti na protestech.

Navalnyj je v současnosti v Rusku opět souzen. Opakovaný proces v Kirově podle samého opozičníka opět směřuje k jeho odsouzení; soudce totiž opět odmítl povolat svědky obhajoby, ani ji nedovolil předložit důkazy vyvracející obvinění z údajných zpronevěr.

Alexej Navalnyj - Foto: Shutterstock

Alexej Navalnyj je v Kirově souzen za údajné zpronevěry již podruhé. První proces v roce 2013 skončil vynesením nepodmíněného rozsudku, který odvolací soud vzápětí změnil v podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Vyřazení z prezidentských voleb

Podle ruských zákonů by i podmínečné odsouzení znamenalo vyřazení z prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.

Za jasného favorita je pokládán nynější prezident Vladimir Putin, i když dosud neoznámil, zda se bude ucházet o znovuzvolení. Sám Navalnyj ohlásil svou kandidaturu již koncem loňského roku.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu. V roce 2013 – ještě než byl pravomocně odsouzen – se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo na úkor favorizovaného Putinova spolupracovníka Sergeje Sobjanina.

,

3. února 2017