Cena pro Nizozemce, Brita a Francouze

Nobelovku za chemii dostali tři vědci za ‚molekulární stroje‘

Cena pro Nizozemce, Brita a Francouze
Nobelovku za chemii dostali tři vědci za ‚molekulární stroje‘

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa za design miniaturních strojů o velikosti molekul. Oznámila to ve středu Královská švédská akademie věd. Nové poznatky v oboru takzvaných molekulárních strojů mají být využitelné mimo jiné při vývoji nových materiálů, senzorů a systémů pro uchování energie.

Trojice oceněných Evropanů cenu dostala za „design a syntézu molekul s kontrolovanými pohyby, které dokážou plnit určité úkoly, když je jim dodána energie“, uvedla akademie.

Zmínění vědci dokázali na molekulární úrovni například vyrobit miniaturní motor a následně nanoauto.

Letos už byly uděleny dvě Nobelovy ceny. V pondělí se těšil z pocty za lékařství Japonec Jošinori Ósumi za výzkum autofagie. V úterý byli vyznamenáni za fyziku tři Britové působící v USA David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz za výzkum neobvyklých stavů hmoty, který může přispět k výrobě dokonalejších materiálů využitelných v elektronice či kvantových počítačích.

Čtěte také: Nobelovu cenu za lékařství získal Japonec Jošinori Ósumi

Tento týden má být ještě v pátek oznámen letošní nositel Nobelovy ceny za mír. V pondělí je pak na řadě cena za ekonomii a ve čtvrtek 13. října bude vyhlášena Nobelova cena za literaturu.

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (22,5 milion Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Čtěte také: Nobelovu cenu za fyziku mají tři Britové za výzkum exotických fází hmoty

Dva členové poroty udělující Nobelovu cenu musí po skandálu rezignovat

 

,

5. října 2016