Po násilnostech v Hamburku je vyšetřováno 35 policistů

Po násilnostech v Hamburku je vyšetřováno 35 policistů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Protesty a orgie převážně levicového násilí v Hamburku během summitu G20 minulý týden mají úřední dohru pro desítky německých policistů. Vede se vyšetřování proti 35 policistům, kteří byli nasazeni v ulicích, přičemž ve 27 případech jde o zranění, potvrdil  Christoph Lührs ze zemského ministerstvo vnitra v hanzovním městě. Hamburský starosta Olaf Scholz (SPD) práci policistů opakovaně obhajuje. Sedm z 35 případů vyšetřování zahájil sám vnitřní orgán.

Jde o údaje ze čtvrtka (13. červenec) dopoledne. „Zkušenosti ukázaly, že počet šetření v příštích dnech nadále poroste,“ řekl Lührs. Kolik bylo dosud v souvislosti se summitem G20 podáno trestních oznámení, nemůže zatím hamburská policie říci. Aktuálně shromažďuje potřebná data k projednání parlamentem. To zabere ještě nějaký čas, řekl policejní mluvčí Florian Abbenseth německému listu Die Welt.

Podle něj si musí také nejprve udělat celkový přehled zvláštní komise Schwarzer Block, která byla ke zpracování trestných činů ustavena. Hamburská státní prokuratura mezitím oznámila, že poskytne dodatečné síly z vlastních řad k trestněprávnímu zpracování nepokojů během G20. Příslušné oddělení podpoří tři prokurátoři z jiných oblastí. Státní zástupce z ostatních spolkových zemí Hamburg požadovat nebude. "Enormní množství práce bude možné zvládnout jen tím, že se odsunou další úkoly," uvedla vrchní státní zástupkyně Nana Frombachová.

Podle státního zastupitelství se musejí nejprve uzavřít vazební případy. Pracuje se i na vyhodnocování nového obrazového materiálu. 

Už po bůhvíkolikáté hájí práci policie na summitu zemí G20 hamburský sociálnědemokratický starosta Olaf Scholz. Na otázky, zda  policie postupovala příliš tvrdě a zda existují důkazy o policejním násilí, řekl v pátek ráno rozhlasové stanice NDR 90,3: „K násilí ze strany policie nedocházelo, to je denunciace, kterou rozhodně odmítám".

Černý blok řádí v St. Pauli v Hamburku - Foto: screenshot Abendblatt TV

Dokonce i při demonstracích s převážně pokojnými účastníky policie částečně používala pepřový sprej a vodní děla. Minulý pátek pak násilí eskalovalo ve čtvrti Schanzenviertel.

„Chci zcela jasně říci, že šlo o velmi uvážlivé, velmi statečné a velmi obtížné policejní akce. A že policie skutečně udělala vše, co bylo možné," řekl Scholz. Po takovém summitu se vždy vše zpracovává. Scholz věří, že na úplný závěr nebude policii co vytknout.

Během tří dnů trvajících nepokojů v souvislosti s vrcholnou schůzkou G20 bylo zraněno téměř 500 policistů a neznámý počet demonstrantů. Plenily se obchody, zapalovala auta a ulice pustošili vandalové.

,

14. července 2017