Migrace v Severní Americe

Kanadský premiér Trudeau vítal uprchlíky. Teď, když se hrnou, otáčí

Migrace v Severní Americe
Kanadský premiér Trudeau vítal uprchlíky. Teď, když se hrnou, otáčí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kanadský premiér Justin Trudeau se snaží mírnit představy o Kanadě jako zemi, která přijímá všechny migranty. Trudeau se předtím několikrát vyjádřil, že všichni uprchlíci jsou v zemi vítání. Od začátku roku však hranice se Spojenými státy přešlo nelegálně přes 11 jedenáct tisíc lidí. Trudeau změnil rétoriku a nyní trvá na dodržování zákonů a naznačil, že uprchlíci budou vraceni do USA. Informaci přinesl deník The Guardian.

Proud nelegálních migrantů z USA do Kanady od začátku roku sílí. Nyní překračuje hranice mimo oficiální přechody 250 lidí denně. Trudeau v minulých letech vyjadřoval podporu uprchlíkům. Například v lednu v reakci na plánovaný zákaz vstupu občanů několika muslimských zemí do USA tweetoval: „Těm kteří utíkají od pronásledování, teroru a války, Kanaďané vás přivítají bez ohledu na vaší víru. Rozmanitost je naše síla. Vítejte v Kanadě.“ V roce 2015 osobně přivítal syrské uprchlíky, které dopravila do země kanadská vláda.

Nyní svou rétoriku mění. „Kanada je otevřená a vstřícná. Ale říkám jasně, jsme také země práva. Není žádnou výhodou vstoupit do Kanady proti předpisům. Máme zde přísná imigrační a celní pravidla, která budeme uplatňovat. Nepochybujte o tom,“ prohlásil Trudeau před novináři minulý týden. „Žádost o azyl není o ekonomické migraci. Je to o zranitelnosti, o vystavení se mučení nebo smrti, nebo o lidech, co nemají státní příslušnost. Pokud chtějí azyl, budeme je vyhodnocovat na základě toho, co to znamená být azylant nebo uprchlík, “ dodal.

Mezi USA a Kanadou platí takzvaná Dohoda o bezpečných třetích zemích, podle které žadatelé o azyl o něj musí požádat v první bezpečné zemi, do které se dostanou. Ti, kteří tak neučiní budou vráceni zpět. Trudeauovo prohlášení, že je potřeba dodržovat zákony nasvědčuje tomu, že je připraven nelegální migranty vracet do Spojených států.

Levicová opozice i neziskové organizace, jako Amnesty International a Kanadská rada pro uprchlíky, vyzvaly kanadskou vládu, aby pozastavila platnost dohody. Podle nich pouze žene uprchlíky do nehostinné divočiny, neboť na legálních přechodech budou vráceni zpět do USA. Trudeau však tyto výzvy odmítl.

Naopak pravicová opozice tvrdí, že Trudeauova Liberální strana způsobuje zmatky v imigrační politice, které si ještě ke všemu způsobila sama.

Kanada, aby zvládla příliv uprchlíků přetvořila olympijský stadion v Montrealu na dočasné centrum pro migranty a kanadská armáda postavila na hranicích tábor pro migranty, který může pojmout až 500 lidí a také zřídila několik stanových městeček.

Kolem 85 procent uprchlíků ze Spojených států do Kanady jsou Haiťané. K přesunu do Kanady je mohla motivovat rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně hrozil, že deportuje všechny nelegální migranty ze země.

Kanadský premiér Justin Trudeau - FOTO: Shutterstock

 

ošm, red

27. srpna 2017