Superúplněk. Tak velký Měsíc většina lidí ještě nikdy neviděla

Superúplněk. Tak velký Měsíc většina lidí ještě nikdy neviděla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lidé na celém světě měli od nedělního večera a po celý dnešek unikátní příležitost sledovat největší úplněk za téměř 70 let. Neobvykle velký a jasný byl Měsíc nejlépe viditelný, když nastala noc v Asii. Postupně se mohli kochat pohledem na přirozeného souputníka Země i obyvatelé dalších částí planety, včetně Ameriky, Evropy a Afriky. Někde, jako například v Londýně nebo ve Varšavě, ale radost z podívané kazily mraky.

Specifický jev nastává, když je Měsíc v úplňku a zároveň se co nejvíce přiblíží k Zemi, kterou obíhá po eliptické dráze o průměrné vzdálenosti 384.400 kilometrů. Dnes se k naší planetě nejvíce přitočil na 356.509 kilometrů, což bylo necelou půlhodinu po poledni SEČ. Vůbec nejjasnější pak byl krátce před 15:00 SEČ.

V podobné pozici byl Měsíc naposledy v roce 1948. Tak velký a jasný bude podle astronomů opět až za 18 let, přesněji 25. listopadu 2034. Tehdy se prý má k Zemi dostat ještě blíž – na vzdálenost 356.456 kilometrů.

Od Indie až po Austrálii se lidé připravili na nevšední zážitek a snažili se najít co nejlepší místo, odkud by mohli superúplněk pozorovat. Štěstí v nepřízni počasí měly tisíce nedočkavců, které se tísnily na pláži Bronte v Sydney. Mohly propuknout v jásot, když velký měsíční kotouč alespoň na chvíli vykoukl mezi hustými mraky.

Nad nevšedním vzhledem luny užasli i obyvatelé Hongkongu nebo například lidé na oblíbeném indonéském ostrově Bali. Tam se radovali zejména surfaři, kteří si užili vln silnějšího přílivu, vzedmutého větší blízkostí Měsíce než jindy.

V Aténách si na superměsíc počkaly stovky Řeků a turistů kolem Akropole. Jejich trpělivost byla podle fotografa agentury AFP odměněna, protože mraky nad metropolí se rozprchly ve chvíli, kdy se nezvykle velké a zářivé vesmírné těleso objevilo mezi sloupy antického monumentu.

Velkou podívanou zažili Pařížané, když viděli Měsíc stoupat nad Eiffelovu věž, nebo Berlíňané u Brandenburské brány.

Nad velkým Měsícem šplhajícím vzhůru mezi mrakodrapy oněměli úžasem mnozí Newyorčané. A neméně okouzleni byli lidé ve Washingtonu, když se luna v mimořádném úplňku vyhoupla nad budovu Kapitolu.

Ne všude a všichni ale neobvyklý astronomický jev vítají. Například astrologové v Thajsku s ním spojují buď příchod velkého štěstí, anebo také nějakého velkého neštěstí. Jeden z nich, který předpověděl cunami v roce 2004, jež v Thajsku a dalších zemích zabilo obrovské množství lidí, už varoval, že s přiblížením Měsíce k Zemi může dojít k přírodním katastrofám.

,

14. listopadu 2016