Trestní oznámení na Babiše: Podněcuje nenávist
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Iniciativa Radostné Česko bez EET podá trestní oznámení na Andreje Babiše (ANO) za podněcování k nenávisti. Jeho slova o tom, že „všeci podnikatelé kradnů“ podle členů iniciativy vyvolávají ve společnosti atmosféru nepřátelství a vytváří vnitřního nepřítele jako v padesátých letech. Tažení proti bývalému ministru financí začal předseda iniciativy Bohuslav Buzek již v květnu, když na Babiše podal žalobu za mystifikaci veřejnosti o EET.
„Babiš opakovaně tvrdil, že podnikatelé jako skupina kradou a označoval je za zloděje. Tím vyvolával zášť ve společnosti, třeba u zaměstnanců,“ řekl pro Echo24 zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET Bohuslav Buzek. Právě EET je podle něj tím, co onu nenávist ve společnosti podpořilo.
V trestním oznámení, které iniciativa plánuje představit v úterý, je podle něj vyjmenováno nejméně deset bodů, v nichž se bývalý ministr financí podněcování k nenávisti směrem k živnostníkům a drobným podnikatelům dopouštěl.
„Trestní oznámení podává několik osob a bude podáno v několika městech. Babiš bude muset bez zastoupení navštěvovat výslechy ve městech a i kdyby dostal třeba podmínku, tak by ho to mohlo vyřadit z veřejných funkcí,“ upřesnil Buzek jeden z cílů žaloby.
Babiš vytváří vnitřního nepřítele
Podle předsedy Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka jde o několik žalob, které na Babiše podávají různé názorově blízké subjekty. „EET se to týká jen okrajově. Já podávám trestní oznámení za živnostníky a malé podnikatele. Výroky jako „všeci podnikatelé kradnů“ a „hospodští kradou čtyřikrát“ jsme doložili a chceme, aby to došlo až k soudnímu řízení,“ řekl pro Echo24 Bábek.
Sám však příliš nevěří tomu, že policie a následně státní zastupitelství připustí věc k soudnímu řízení. „Já osobně se domnívám, podle toho jaká je dnes situace a atmosféra ve společnosti, že k tomu nedojde, ale to neznamená, že to nemáme zkusit. Právě proto, že je atmosféra taková jaká je a že se tady úplně mění režim, tak je nutné takové věci zkoušet.“
„Naším cílem je, poukázat na to, že dlouhodobě je v ČR politik, který zneužívá svého postavení a chová se jako komunisti na konci čtyřicátých a na přelomu padesátých let a vyvolává nepřátelství, rozděluje společnost a vytváří vnitřního nepřítele, vůči malým podnikatelům,“ dodal kriticky Bábek.
Pod trestním oznámením na Andreje Babiše by mohl být podepsán i Tomáš Goláň z Komory daňových poplatníků. Hlavní problém však podle něj rozhodně není v EET. „Zákon o EET je špatný a jednou ho někdo zruší, ale to není ta věc, která mě trápí. Trápí mě celý systém a přístup finančních úřadů, které se chovají hůře než gestapo a fungují mimo zákon,“ řekl pro Echo24 Tomáš Goláň s tím, že ještě zváží, zda trestní oznámení na Babiše v této souvislosti podá.
Babiš mystifikuje veřejnost
Bohuslav Buzek již v květnu podal na Andreje Babiše žalobu, jejímž cílem je prokázat před soudem, že jako ministr v řadě tvrzení o EET mystifikoval veřejnost. V současné době ale čeká na vyjádření ministerstva financí a poté se rozhodne, jak postupovat dál.
Podle Buzka Babiš například na začátku roku 2017 tvrdil, že v gastronomii a ubytování vzrostly díky EET tržby o 100 procent. Podle čísel Českého statistického úřadu však došlo v prvním čtvrtletí k nárůstu jen o necelých osm procent.
Mediální zástupce iniciativy Martin Opatrný již dříve pro Echo24 uvedl, že žaloba na Babiše kvůli EET je míněna jako žaloba na ochranu osobnosti. „Náš právní řád nezná pojem mystifikace, proto jsme se s právníky radili co s tím, a nejsnazší nám přišla možnost žaloby na ochranu osobnosti. Protože jmenovitě pan ministr Babiš opakovaně pana Buzka urážel, nadával mu, opakovaně o něm tvrdil, že šíří nenávist, propagandu a tak dále,” uvedl Opatrný s tím, že by projednávání u soudu mělo otevřít celou debatu o smyslu EET, o což jde iniciativě především.