Kauza Davida Ratha

Kauza Rath se vrací na začátek. Odposlechy byly podle soudu nezákonné

Kauza Davida Ratha
Kauza Rath se vrací na začátek. Odposlechy byly podle soudu nezákonné

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pražský vrchní soud zrušil v říjnu rozsudek v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Soud nyní oznámil, že důvodem pro zrušení rozsudku bylo nezákonné nařízení odposlechů. Ty jsou přitom klíčovým důkazem v případu. Informoval o tom Český rozhlas.

V odůvodnění, které má k dispozici Český rozhlas, píše soud, že došlo k zásadnímu pochybení. „Vrchní soud v Praze shledal u řízení, jež předcházelo vyhlášení napadených rozsudků, zásadní procesní vadu, kterou je nezákonnost odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu a sledování osob a věcí,“ píše se v odůvodnění. Podle soudce Pavla Zelenky nejdou odposlechy v hlavním líčení použít. Přitom jsou odposlechy hlavním trumfem žalobců, zachycují totiž Ratha a další aktéry v kauze přímo při činu.

David Rath - FOTO: Jan Zatorsky

Podle odůvodnění také nepostupovali zcela správně soudci, kteří v kauze rozhodovali. „Okresní soud podle uvedených ustanovení důsledně nepostupoval, neboť konkrétní skutkové okolnosti, které vydání předmětných příkazů odůvodňují, respektive úvahy, zabývající se důvodností návrhů, v nich nejsou obsaženy, přičemž nejsou odůvodněny ani doba trvání příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu. Respektive okresní soud neuvedl, proč vydává příkazy na maximálně možnou dobu, pokud se omezil na pouhé konstatování, že doba odposlechu a záznamu byla stanovena v souladu s návrhem státního zástupce,“ píše se v odůvodnění. Soud ani policie nedokázali prý uvést konkrétní důvody pro stanovení délky odposlechu.

Ani příkaz k odposlechu nebyl podle soudu vydán zcela oprávněně, neboť ne vždy bylo uvedeno, že jsou odposlechy určeny pro vyšetřování nějakého trestného činu. Pražský vrchní soud tak kritizuje okresní soudy a státního zástupce, že se dostatečně nezabývali zdůvodněním k vydání příkazu k odposlechům.

Zrušení rozsudku, který nepravomocně poslal Ratha na 8,5 let do vězení a nechal mu propadnou majetek, přišlo už v říjnu. Až nyní však soud zveřejnil odůvodnění. Případ se vrací ke Krajskému soudu v Praze k novému projednání.

19. prosince 2016