Vláda určí druhou komisi pro posouzení nabídek na opravu opery

Vláda určí druhou komisi pro posouzení nabídek na opravu opery

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kvůli rekonstrukci budov Státní opery Praha za odhadovanou 1 miliardu koruna bude muset vzniknout již druhá komise. První v létě posuzovala nabídky sedmi uchazečů, protože ale někteří mají proti výsledku tendru námitky, vznikne ještě další.

Ta posoudí, zda nabídky vyhověly zadání. Stejně jako členy první komise musí i složení druhé vzhledem k velikosti zakázky stanovit vláda. Kabinet to má na programu v pondělí 5. prosince.

Vláda by se měla také zabývat stanoviskem ministerstva kultury ke kontrolám Nejvyššího kontrolního úřadu, které se zabývaly hospodařením Státního fondu kinematografie a svých příspěvkových organizací. Podle kontrolorů fond mimo jiné rozděloval peníze netransparentně. Fond po zveřejnění nálezu uvedl, že se výtky ze strany NKÚ týkaly pochybení administrativního charakteru, a mnoho chyb už odstranila novela zákona, která mezitím byla přijata.

Zpráva týkající se příspěvkových organizací MK kritizovala oblast rekonstrukce památek a poskytování dotací na ně. Podle NKÚ je nedostatečně průhledný jejich systém. Ministerstvo ale oponovalo tím, že v případě obnovy historických objektů lze jen těžko vytvořit univerzální a všeobjímající systém kritérií.

Výběrové řízení na rekonstrukci Státní opery bylo vyhlášeno v únoru, vítěz byl vybrán v červenci. Jeho jméno nebylo zveřejněno. Budovy jsou zavřené přes pět měsíců, přičemž podle původních plánů se mělo začít stavět na podzim. Ani v současné době však kvůli námitkám soutěžících firem není známo, kdo nakonec zakázku za miliardu Kč získá. Oprava budov Státní opery má podle dřívějších informací trvat 27 měsíců a skončit v roce 2018. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech.

„Národní divadlo se rozhodlo provést nové posouzení nabídek výběrového řízení na zhotovitele rekonstrukce Státní opery, neboť obdrželo námitky soutěžících firem týkající se plnění kvalifikačních předpokladů jednotlivých uchazečů, kteří si konkurují,“ řekl ČTK již dříve mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Divadlo požádalo ministra kultury, aby předložil vládě návrh na ustanovení nové hodnoticí komise.

Financování rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí. Z něj se platí také třeba dostavba hostivařského depozitáře pro Národní knihovnu, revitalizace Klementina či rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea.

2. prosince 2016