Jednání posílají ANO do opozice ve většině krajů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ačkoli hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše vyhrálo volby v 9 z 13 krajů, ne ve všech nakonec na hejtmanský post dosáhne. Do opozice ho chtějí poslat lídři dalších stran na Královéhradecku a Pardubicku, nejistá je ale jeho pozice i na Plzeňsku či Karlovarsku. Vyplývá to ze složitých a v některých případech i nepřehledných vyjednávání krajských koalic.
Nejrychlejší byli v Královéhradeckém kraji, kde se hned v noci ze soboty na neděli na společné koalici dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj společně s Starosty a Východočechy a TOP 09. Do čela kraje se tak místo vítězného kandidáta ANO, dostane nejspíš lídr kandidátky ČSSD Jiří Štěpán. Ustavující zasedání nového zastupitelstva, kde si zvolí nového hejtmana i radu, je již naplánované na začátek listopadu.
Povolební vyjednání bez ANO se vzápětí rozběhla i mezi dosavadním hejtmanem ČSSD na Pardubicku Martinem Netolickým a jeho prvním náměstkem, lidovcem Romanem Linkem, který stojí v čele Koalice pro Pardubický kraj. Na koalici se dohodli v pondělí v podvečer se Starosty, nabídku dostane ještě ODS. Vítězné ANO účast ve vládnoucí čtyřkoalici odmítlo.
Vítěze voleb mohou vyšachovat také na Plzeňsku a Karlovarsku. Do zastupitelstva Karlovarském kraji se dostal rekordní počet politických subjektů, jednat začali v pondělí. Kvůli rozdrobenosti hlasů tak budou muset strany vytvořit minimálně tříčlenné koalice. „My jsme řekli, že budeme jednat se všemi,“ lídryně ANO Jana Vildumetzová s dodatkem, že klíčová bude shoda nad volebními programy.
Obdobná situace panuje i na Plzeňsku, kde volby vyhrálo rovněž ANO. Vypadá to však, že druhá ČSSD se spojí s třetí ODS a koalicí Starostů a Patriotů s podporou Svobodných a soukromníků a doplněna Koalicí pro Plzeňský kraj.
Pozice ANO je nejistá i na jihu Moravy, kde klíčovou roli nakonec plní druzí lidovci, dosavadní spojenci sociální demokracie s Michalem Haškem. Do čela regionu prosazují svého lídra Romana Celého, o hejtmanský post stojí ale i šéf brněnských strážníků Bohumil Šimek. Varianta bez ANO by zahrnovala kromě ČSSD také ODS, Starosty a TOP 09.
Babiš si věří na čtyři hejtmany
Narychlo pak proběhlo jednání s druhými komunisty v Ústeckém kraji, s nimiž by měli většinu křesel v pětapadesáti členném zastupitelstvu. Ani v tomto případě však ANO mít svého hejtmana nebude, tím by se měl případně stát dosavadní lídr kraje, komunista Oldřich Bubeníček. Nic ale zatím není jisté, do jednání se zapojují i další strany včetně ČSSD.
„Jednání jsou v plném proudu. Jednali jsme už s komunisty, schůzka s ANO nás teprve čeká. Za nás nejreálnější i nejideálnější řešení je takové, které bude počítat s rozložením si tak, jak rozhodli voliči. Vylučuji ale, že bychom uzavřeli koalici bez KSČM,“ řekl deníku Echo24.cz lídr ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna. Dohoda by podle něho mohla být na stole na konci týdne.
Podle odhadů Andreje Babiše by kandidáti hnutí mohli zastávat post hejtmana ve čtyřech krajích. Obcházení ANO označil za podvod na voličích. Jednání poražených kritizoval na Twitteru ministr obrany Martin Stropnický:
Stavět v krajích krkolomné koalice bez vítěze není moudré. Účet za to bude vystaven příští rok.
— Martin Stropnický (@stropnickym) 9. října 2016
K dohodě o krajské koalici má ANO blízko ve Středočeském kraji, kde jednička kandidátky Jaroslava Pokorná Jermanová jedná s lídrem STAN Vítem Rakušanem a TOP 09. Rozhovory nakonec ještě doplnila ODS s lídrem Martinem Kupkou.
Koalice s vítězem se rýsuje také v Olomouckém kraji, kde se ANO už dohodlo se sociálními demokraty a hledají třetího partnera. V úvahu připadá ODS či Koalice pro Olomoucký kraj. Do hejtmanské křesla tak nespíš usedne místní lídr hnutí ANO lékař Oto Košta, funkci prvního náměstka by pak zastal poslanec ČSSD Jiří Zemánek.
V Moravskoslezském kraji se rýsuje koalice ANO v čele s Ivo Vondrákem společně s lidovci a občanskými demokraty. Ti však zatím váhají, nechtějí si rozhněvat voliče, jelikož na celostátní úrovni se proti Babišovu hnutí vymezují.
Kromě krajů, ve kterých zvítězilo hnutí ANO, pokračují jednání také na Zlínsku. Lidé zde jednoznačně podpořili lidoveckého starostu Vsetína Jiřího Čunka. KDU-ČSL uvažuje o spojenectví Starosty, které by mělo doplnit ještě ANO či sociální demokracie. Jednoznačný vítěz voleb na Liberecku, lídr Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta se přiklání ke vládě s ANO, ale i ODS a ČSSD. K povolebním jednáním se vrátí v druhé půlce týdne.
O vládnoucí koalici se debatuje také v jižních Čechách a na Vysočině, kde zabodovala ČSSD. Jihočeský hejtman Jiří Zimola, který zřejmě do hejtmanského křesla usedne již potřetí v řadě, vyjednává předně s ANO. V trojkoalici by je měl doplnit ještě jeden subjekt, nejčastěji se zmiňují lidovci. V jedenáctičlenné radě by chtěl Zimola obsadit pět křesel.
Koaliční dohoda vládních stran by mohla být hotová již v pondělí, jeden z bodu by se mohl týkat privatizace krajských nemocnic, proti které se ČSSD s lidovci staví. Do čela Vysočiny se znovu postaví dlouholetý hejtman Jiří Běhounek (nestr. za ČSSD), který jedná se všemi se všemi stranami. Nejsilnější svazek by dosáhl s spolu s druhým ANO a lidovci.