Další investice českých domácností

Další televizní revoluce. Češi mají 4 roky na nákup nových televizorů

Další investice českých domácností
Další televizní revoluce. Češi mají 4 roky na nákup nových televizorů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Většina Čechů má přesně čtyři roky na to, aby si koupila novou televizi nebo set-top box. České Radiokomunikace spustily v Praze a středních Čechách 2. generaci digitálního televizního vysílání – přechodovou televizní síť pro standard pozemního vysílání DVB-T2. K vypnutí technicky méně vyspělého vysílání DVB-T má přitom dojít v únoru 2021. Počet domácností, které mají přijímač schopný přijímat DVB-T2, je stále hodně nízký – činí jen asi 10 %.

Přechodové vysílání má souběžně s vysíláním v nynějším standardu DVB-T běžet do 1. února 2021. Konečný termín bude ještě schvalovat vláda. K přechodu na DVB-T2 dochází kvůli odebrání části televizních kmitočtů, které budou po roce 2020 alokovány pro mobilní datové sítě „5G“.

Přechod má sloužit k tomu, aby měli diváci čas připravit se na změnu. „Souběžné vysílání má i velmi důležitý sociální rozměr. Lidé mají čas na nákup nového přijímače až do roku 2020, čímž mají i prostor pro přirozenou obměnu televizorů,“ řekl k tomu Marcel Procházka, ředitel regulace Českých Radiokomunikací. Diváci mají podle Procházky spoustu času postupně se na novou technologii upgradovat. „Nestavíme je do role, že si teď, během několika měsíců musí koupit nové televize,“ dodal.

Většina Čechů má přesně čtyři roky na to, aby si koupila novou televizi nebo set-top box - Shutterstock

Toho, že si lidé koupí kvůli vysílání DVB-T2 nové televize, které budou za několik let technologicky zastaralé, se podle Procházky Češi bát nemusí. „Nedá se předpokládat, že v budoucnu bude třeba vysílání DVB-T3. Diváci mají garanci, že jim tyto televize budou fungovat na dlouhou dobu,“ uvedl ředitel regulace. Změny se přitom nedotknout těch, kteří přijímají vysílání ze satelitu (DVB-S), z rozvodů kabelové televize (DVB-C), přes internetovou síť (IPTV), nebo mají třeba Netflix či Videotéku O2.

Česko je podle Českých Radiokomunikací jednou z prvních evropských zemí, v nichž se druhá generace digitálního televizního vysílání spouští. Přechod zahájilo třeba už Rakousko nebo Německo. Od 1. března může na přechodové síti DVB-T2 sledovat 11 programů 26 % Čechů. „Nyní budeme pokračovat ve výstavbě dalších částí přechodové sítě, tak abychom do jara 2018 pokryli více než 99 procent území ČR,“ řekl k tomu generální ředitel ČRa Martin Gebauer. Pozemní vysílání přijímá více než 60 % domácností v Česku a je to jediná platforma, která je zdarma.

Na DVB-T2 je připravená desetina domácností

Vysílání DVB-T2 budou moci sledovat lidé s televizory, které jsou pro příjem vybavené příslušným tunerem. Televizi, která bude schopna přijímat DVB-T2, má nyní podle odhadů obchodníků do 10 % domácností. „Podíl se zvyšuje. Tím, že masivnější nástup modelů TV s tunerem určeným k příjmu nového digitálního signálů nastal až zhruba od března 2016, je celkový podíl v populaci stále malý,“ uvedl Tomáš Krátký ze společnosti Euronics.

Podíl pozemního digitálního vysílání je v domácnostech 58,5 procenta, 26,1 procent přijímá televizní signál přes satelit a 24,6 procenta má doma kabelové připojení nebo internetové IPTV.

Zvyšující se zájem zákazníků potvrdil i Jan Jukl z Expert Elektro. „Přibližně osm z deseti zákazníků se při nákupu nové televize dotazuje, zda bude moci přijímat nový standard vysílání. Letos je přibližně každý třetí televizor, který prodáme, certifikovaný na příjem DVB-T2. Zároveň ale roli při nákupu hrají další parametry jako zejména velikost obrazovky,“ doplnil Jukl. Podle něj se certifikované televizory na DVB-T2 v obchodech Expert Elektro dají pořídit už od 6 000 korun, ale nejčastěji přitom lidé nakupují televizní přijímače schopné přijímat DVB-T2 za 5 tisíc korun.

České Radiokomunikace v souvislosti s přechodem na nové vysílání zavedly certifikaci přístrojů. Otestovaným přijímačům pro DVB-T2 vysílání udělují logo „DVB-T2 ověřeno“. Seznam všech otestovaných přijímačů je dostupný na jejich webových stránkách, kde diváci zjistí i aktuální pokrytí DVB-T2.

5. března 2017