OBĚTI V JEMENU

Americká armáda potvrdila civilní oběti útoku z Jemenu

OBĚTI V JEMENU
Americká armáda potvrdila civilní oběti útoku z Jemenu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Americká armáda přiznala civilní oběti útoku, který proběhl minulý víkend v Jemenu s cílem zasáhnout místní pobočku teroristické sítě Al-Káida. Prezident Donald Trump, který zásah nařídil jako svou vůbec první vojenskou akci, vzdal o několik hodin dříve na vojenské základně ve státě Delaware hold členovi speciálního komanda, který při útoku zahynul. Kritici z armádních řad tvrdí, že zbytečně zemřelo několik lidí, neboť operace nebyla dostatečně připravena, uvedla agentura Reuters.

Velitelství americké armády uvedlo, že při útoku byli „pravděpodobně zabiti“ civilisté, mezi nimiž mohly být i děti. „Možné civilní oběti, o nichž víme, byly zřejmě zasaženy vzdušnou palbou, která byla povolána na pomoc americkým jednotkám,“ sdělilo v prohlášení velitelství blízkovýchodních a asijských operací amerického vojska.

Trump se na návštěvě základny vojenského letectva v delawarské metropoli Dover setkal s příbuznými Williama Owense, který byl členem komanda Navy SEALS zasahujícího proti místní buňce Al-Káidy v Jemenu. Setkání, během něhož byly na základnu dopraveny Owensovy pozůstatky, se odehrálo bez přítomnosti médií.

Ilustrační foto - FOTO: Shutterstock

Kritici z řad armády citovaní agenturou Reuters tvrdí, že operace nařízená Trumpem v neděli byla špatně připravena, což stálo Owense život. Akce byla podle tří armádních zdrojů Reuters nedostatečně zpravodajsky zajištěna ani neměla odpovídající pozemní podporu. Útočící komando se kvůli tomu prý setkalo s nečekaně silnou obranou a čelilo odstřelovačům či nášlapným minám. Tři američtí vojáci byli zraněni.

Vedle 14 radikálů navíc podle místních lékařů zahynula i řada nevinných lidí včetně deseti žen a dětí. Byla mezi nimi i dcera radikála Anwara al-Awlakiho, kterého v roce 2011 zabil při náletu americký bezpilotní letoun.

,

2. února 2017