Středoevropská univerzita

Evropští lidovci hrozí Orbánovi kvůli Sorosově škole: Vyloučíme váš Fidesz

Středoevropská univerzita
Evropští lidovci hrozí Orbánovi kvůli Sorosově škole: Vyloučíme váš Fidesz

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Maďarský premiér Viktor Orbán by měl přestat vyvíjet tlak na vysoké školy financované ze zahraničí, jinak se vystavuje riziku, že Evropská lidová strana (ELS) vyloučí ze svých řad jeho stranu Fidesz. Po jednání s předsedou maďarské vlády to v sobotu v Bruselu řekl předseda nejsilnější frakce v Evropském parlamentu Manfred Weber. Vyloučení strany Fidesz ale podle něj není na pořadu dne.

„Jasně jsme dnes dali najevo, že nemůžeme takové útoky v rodině ELS akceptovat,“ řekl Weber po setkání s Orbánem, které se konalo před sobotním mimořádným summitem EU v Bruselu. Odmítl ale říci, zda maďarskému premiérovi dali na předsednictvu nějaké ultimátum. „Nyní je na něm, aby přemýšlel a doufejme, že najde dobrá řešení,“ řekl Weber. „Musí změnit své chování. Očekáváme to od něj,“ dodal.

Míč je teď podle Webera na Orbánově straně hřiště. „Pokud zareaguje řádně, pak je týmový hráč. Pokud nikoliv, bude to mít následky,“ pohrozil předseda parlamentní frakce ELS.

Viktor Orbán - Foto: Shutterstock

Ve středu Maďarsko dostalo od Evropské komise měsíc na vysvětlení svého nového zákona o vysokých školách, který podle komise není v souladu s unijními pravidly a svobodami. Orbán v Evropském parlamentu normu hájil a tvrzení, že je namířena proti Středoevropské univerzitě (CEU) v Budapešti, kterou založil americký miliardář maďarského původu George Soros, označil za nepodložené.

Podle mluvčího ELS se v sobotu Orbán zavázal, že splní požadavky Evropské komise a zruší některá opatření omezující akademické svobody.

ELS je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu. Z českých stran jsou jejími členy KDU-ČSL a TOP09.

,