Život v bývalém SSSR? V Praze ho přiblíží nobelistka Alexijevičová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejen zájemci o současné dění v bývalém Sovětském svazu se mohou těšit na debatu s běloruskou spisovatelkou Světlanou Alexijevičovou, která v pondělí vystoupí na půdě Filozofické fakulty v Praze. Debatu s Alexijevičovou, která jako první běloruská spisovatelka získala Nobelovu cenu za literaturu, pořádá Východoevropský klub.
Alexijevičová byla jako velký kritik režimu Alexandra Lukašenka perzekuována a v roce 2000 musela opustit Bělorusko. Poté žila v několika evropských městech. V roce 2011 se vrátila zpět do Minsku, její knihy jsou však v Bělorusku stále zakázané.
Tvorba Alexijevičové je pozoruhodná v tom, že v sobě snoubí beletrii s literaturou faktu. Autorka si vyvinula specifický styl tvorby, kdy zaznamenává rozhovory s obyčejnými lidmi, které následně zkracuje a připravuje pro tisk. Své rozhovory sice nijak neupravuje ani nepozměňuje, nelze ji však označit za historika klasického střihu, který by se věci snažil vysvětlit, interpretovat a zasadit do kontextu.
V knize Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka, která vyšla česky v loňském roce, se tematicky dotýká života obyčejných lidí v postsovětském Rusku, internace v gulazích a snaží se modelovat „sovětského člověka“.
Počátkem listopadu vyjde její nová kniha Zinkoví chlapci, v níž zachycuje jak vyprávění vojáků, kteří přežili válku v Afghánistánu, tak i svědectví příbuzných, jejichž blízcí padli a domů se vraceli v zinkových rakvích.
Světlana Alexijevičová přijíždí do České republiky na pozvání Festivalu Pražské křižovatky a kromě vystoupení na Nové scéně promluví i na Filozofické fakultě. Debatu pořádá v pondělí 10. října 2016 od 19 hodin v místnosti č. 200 v hlavní budově FF (nám. Jana Palacha 2) Východoevropský klub. Moderace se ujme Petruška Šustrová, debata bude tlumočena do češtiny.