Kauza Čapí hnízdo

Řešili Čapí hnízdo? Zeman na Hradě přijal ministra Chovance

Kauza Čapí hnízdo
Řešili Čapí hnízdo? Zeman na Hradě přijal ministra Chovance

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman se v úterý odpoledne na Pražském hradě sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Tématem schůzky měla být kauza Čapí hnízdo, o které nedávno Zeman mluvil s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, jehož Sněmovna vydala k trestnímu stíhání, i s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem.

Prezident tvrdí, že je jeho přirozenou povinností vyslechnout obě strany sporu. Chovanec již Zemanovi vzkázal, že nemá informace z vyšetřování živých kauz. Počítal spíš s tím, že se budou bavit o fungování policie.

Zeman koncem srpna řekl, že chce věřit tomu, že za žádostí o vydání představitelů ANO k trestnímu stíhání není Chovanec. Ministr vnitra zase řekl, že pokud u prezidenta vzbuzuje žádost o vydání ze Sněmovny podezření ze zneužití policie pro politické účely, měl by se obrátit na Bezpečnostní informační službu (BIS) nebo požádat o svolání Bezpečnostní rady státu. Pokud podle něj Zeman zpochybňuje trestní řízení bezdůvodně, narušuje důvěru občanů ve stát i politiky.

Zeman v minulosti také uvedl, že kauza mohla být policejní provokací. To již odmítli policejní prezident Tomáš Tuhý a Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle Tuhého vyšetřování kauzy netrvá dlouho a případné průtahy nebyly na straně policistů nebo státního zastupitelství.

Policie Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka, kterého Sněmovna také vydala ke stíhání, chce obvinit jako někdejší představitele Agrofertu v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

,