Další kontroverzní výrok předsedy Senátu

Štěch dál přitápí: Je váš soused pseudopodnikatel? Nahlaste ho

Další kontroverzní výrok předsedy Senátu
Štěch dál přitápí: Je váš soused pseudopodnikatel? Nahlaste ho

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) znovu zaútočil na osoby samostatně výdělečně činné. Ve středečním rozhovoru pro Český rozhlas Plus řekl, že lidé by měli nahlašovat své sousedy, pokud zneužijí postavení podnikatele v rámci takzvaného „švarcsystému“. Jedná se už o druhý kontroverzní Štěchův výrok na adresu OSVČ v nedávné době. 

Milan Štěch si rozhovoru znovu stěžoval na to, co on nazývá „pseudopodnikateli“. Jedná se o lidi, kteří se nechají zaměstnat v rámci takzvaného „švarcsystému“, tedy lidé, kteří pracují jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), aby nemuseli platit větší odvody na zdravotním a sociálním pojištění. 

Podle Štěcha jedním ze způsobů, jak dohlédnout na to, že systém není zneužíván, jsou větší a přísnější kontroly. Na podnikatele by podle Štěcha mohli dohlížet také jejich sousedé. „Jde tady o to, abychom k sobě byli nároční a spravedliví a vytvořili ve společnosti atmosféru podobnou jako v Dánsku. Tam když je někdo nezaměstnaný, a přitom si dělá na svém, soused to prostě řekne, protože ho okrádá i o jeho peníze, které do systému dává. Tuto morálku bychom měli pozvednout vzájemně. Možná se to někomu nebude líbit, ale lhostejnost se nevyplácí,“ řekl předseda Štěch.

Štěch během rozhovoru několikrát zdůraznil, že si podnikatelů váží a že chce pouze bojovat proti „pseudopodnikatelům“. „Není pravda, že bych útočil na všechny živnostníky,“ prohlásil.

Štěch kritizoval živnostníky již dříve

Nejedná se o první slovní útok předsedy Senátu proti OSVČ. „Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití. Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Jsem přesvědčený, že by (při sjednocení odvodových podmínek) přibylo několik desítek tisíc zaměstnanců nebo lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci,“ řekl Štěch minulý týden na sjezdu odborového svazu KOVO.

Asociace malých a středních podnikatelů vyzvala následně Štěcha k odstoupení z funkce předsedy horní komory. Za jeho slova Štěcha kritizovala parlamentní opozice i vedení sociální demokracie.

„Nápady kolegy Štěcha k OSVČ nepovažuji za realistické. Jsou jiná důležitá témata: mimo jiné výše mezd, ochrana spotřebitelů a podpora mladých rodin,“ konstatoval po Štěchově prvním prohlášení na Twitteru úřadující předseda sociální demokracie Milan Chovanec

„Pan Štěch bude od zítřka respektovat to, co je v programu a na čem jsme se dohodli. To podepíši svou krví,“ prohlásil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek v nedělní Partii v televizi Prima.

Předseda Senátu Milan Štěch - FOTO: Flickr/OSCE Parliamentary Assembly

Živnostníci platí na odvodech méně než řadoví zaměstnanci, v případě sociálního pojištění o 53 % méně a na zdravotním pojištění o 41 % méně. Malí podnikatelé ale nemají nárok na ošetřovné, placenou dovolenou, nemocenské pojištění dostávají teprve po 14 dnech nemoci a za způsobné škody ručí celým svým majetkem. V České republice v současnosti podniká 971 tisíc OSVČ. 58 % z nich provozuje živnost jako činnost hlavní, 42 % jako vedlejší.

, ošm

22. června 2017