„Státní děloha“ progresivistům v parlamentu neprošla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanecký návrh, který měl do české legislativy zamontovat právo svobodných žen bez partnera na umělé oplodnění, rozpoutal mezi politiky bouřlivou debatu. Pustily se do sebe například Jitka Chalánková (TOP 09), podle které něco jako právo na dítě nepatří mezi lidská práva, se zastánkyní návrhu a ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD). Sněmovna se ve středu nakonec postavila proti.
„Nejedná se o zákon zdravotnický, ale etický, lidskoprávní. Právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva,“ nechala se ve sněmovně slyšet místopředsedkyně TOP 09 Chalánková. Známá je například tím, že se angažuje v případu odebraných dětí rodině Michalákových v Norsku.
Svými slovy ale rozčílila ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD), která patří k progresivistickému křídlu ve straně, a která návrh také prosazovala. „Je velké štěstí pro všechny normální lidi, že tato paní už nebude do sněmovny kandidovat,“ napsala ministryně a místopředsedkyně ČSSD na svém Twitteru. Narážela tím právě na Chalánkovou.
V rozepři obou žen se na stranu Chalánkové postavil lidovec a člen Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ministryně Marksová se podle jeho mínění „zbláznila“. „Nezbláznila se Chalánková, ale Marksová! Její návrhy oslabit nebo rozbít rodinu jsou naprosto nepřijatelné!,“ uvedl na Twitteru.
Nezbláznila se #chalankova, ale #marksová! Její návrhy oslabit nebo rozbít #rodinu jsou naprosto nepřijatelné! #nevolit @strakovka @cssd
— Tomáš Zdechovský (@TomZdechovsky) 26. dubna 2017
Ostrá slova vyvolal poslanecký návrh také u jeho stranického kolegy, místopředsedy sněmovny a místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška. „Ženy bez partnerů a nárok na umělé oplodnění? A co v rámci genderové rovnosti zřídit ‚státní dělohu‘ pro muže, kteří jsou singl a chtějí dítě?“ nechal se slyšet na sociální síti.
Ženy bez partnerů a nárok na umělé oplodnění?A co v rámci genderové rovnosti zřídit „státní dělohu“ pro muže,kteří jsou singl a chtějí dítě?
— Jan Bartošek (@honzabartosek) 26. dubna 2017
Do věci se vložil i bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) a napsal na Twitteru: „Omezenost, hloupost a snaha o sociální inženýrství Chalánkové počínaje a Miloslavem Ludvíkem konče. Smutné.“
Narážel tím na slova ministra zdravotnictví Ludvíka (ČSSD), podle kterého by se o věci měla vést dlouhodobá diskuse. „Je to otázka velmi etická, která potřebuje dlouhodobou diskusi, není to na poslanecký pozměňovací návrh,“ komentoval Ludvík. Poukázal také na to, že mimo manželství se v ČR rodí polovina dětí
Návrh pocházel od poslance za sociální demokracii Františka Adámka, který chtěl do novely o specifických zdravotních službách prosadit návrh, aby umělé oplodnění od anonymního dárce mohly kromě manželek podstoupit nesezdané ženy bez souhlasu partnera. Potom, co poslanci návrh zamítli, stále platí, že o umělé oplodnění budou moci nadále žádat ženy do 49 let na základě písemné žádosti, kterou podají spolu s mužem, s nímž chtějí tuto službu podstoupit.