BÝVALÝ HRADNÍ PROTOKOLÁŘ

Vyhrožovali mi likvidační kampaní, píše Forejt v dopise Klausovi

BÝVALÝ HRADNÍ PROTOKOLÁŘ
Vyhrožovali mi likvidační kampaní, píše Forejt v dopise Klausovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt poprvé promluvil v souvislosti s kauzou údajného kompromitujícího videa, která vedla k jeho konci na Hradě. V dopise, který před několika dny zaslal exprezidentu Václavu Klausovi a jeho ženě Livii, Forejt tvrdí například to, že nebere drogy nebo že se bude hájit. Citace z ručně psaného dopisu zveřejnil server Novinky.cz.

Podle Forejta by mu užívání drog neprošlo, protože je kvůli svým zdravotním obtížím pod dohledem lékařů. Lékaři by podle něj „jistě při své pečlivosti nesrovnalosti v důsledku takového počínání odhalili“. Ve videu, po jehož rozšíření Forejt skončil na Hradě, je vidět muž, který šňupe bílý prášek. Hradní protokolář podle dealera, který video nabízel novinářům, užíval pervitin.

Forejt v dopise rovněž uvádí, že ho už v polovině října kontaktoval neznámý člověk, který mu řekl, že proti němu bude zahájena „nemilosrdná kampaň“, která povede až k jeho „profesní a osobní likvidaci“. Forejt dodal, že v návaznosti na to informoval policii. Také uvedl, že se hodlá hájit. Co přesně tím myslí, však v tuto chvíli není zřejmé.

Jindřich Forejt - FOTO: Jan Zatorsky

V dopise, z něhož citují Novinky, Forejt také uvedl, že uvažuje o prozatímním odevzdání bezpečnostní prověrky. Prověrku následně podle informací serveru Týden.cz skutečně vrátil. Forejt tak podle serveru možná předběhl Národní bezpečnostní úřad, který se o něj začal zajímat a prověrku mu mohl odebrat.

Setkání na mši

Jak se soukromý dopis Forejta adresovaný Václavu a Livii Klausovým dostal k novinářům v tuto chvíli není jisté. „Pan Klaus mi potvrdil, že dostal ručně psaný dopis od pana Forejta. Zítra (24. 12. – pozn. red.) se mají oba dva setkat na mši. Víc toho bohužel nevím,“ řekl serveru Echo24.cz mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka.

Forejt ve funkci šéfa protokolu skončil před několika týdny. Krátce před tím média upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. Ve funkci šéfa protokolu ho vystřídal Miroslav Sklenář.

Devětatřicetiletý Forejt dosud má od roku 2013 vládní nominaci na místo velvyslance ve Vatikánu. Pokud by se měl v budoucnu stát ambasadorem, bez prověrky na stupeň tajné se zřejmě neobejde. Je totiž zavedenou praxí, že všichni velvyslanci tuto prověrku mají.

Video za čtvrt milionu

O odchodu Jindřicha Forejta jako první informoval deník Echo24.cz začátkem prosince. Jako důvod překvapivého konce Forejta uváděla média pozdní příjezd Miloše Zemana na státní pohřeb do Bratislavy, faux pas s (ne)účastí amerického velvyslance na oslavě 28. října či tahanice kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho.

Častěji se jeho konec však dává do souvislosti se zmíněným kompromitujícím videm, které se delší dobu po redakcích českých médií pokoušela prodat dvojice mužů. S nabídkou na odkup videa se obrátili i na deník Echo24.cz. Podle informací Echo24.cz muži kompromitující materiál nabídli minimálně TV Nova. A podle vlastních slov také na Seznam.cz. Byli ale odmítnuti. Zatímco původně požadovali za video údajně částku 250 000 korun, po Echo24.cz žádali již jen zhruba polovinu této sumy. Redakce video odmítla koupit, protože o jeho publikování neměla zájem. Záběry ale několik médií zakoupilo, zřejmě i Babišova Mafra. Snímky pak uveřejnil jeden malý nejmenovaný server.

, vb

23. prosince 2016