Štěchova aféra s odvody

Vyvolává třídní nenávist jako Stalin a Gottwald, kritizují živnostníci Štěcha

Štěchova aféra s odvody
Vyvolává třídní nenávist jako Stalin a Gottwald, kritizují živnostníci Štěcha

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Asociace živnostníků důrazně odsoudila výroky předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) o tom, že by se živnostníkům měly zvýšit odvody, aby se část z nich raději nechala zaměstnat a byla lépe národohospodářsky využita. „Není nic, co by mohlo ospravedlnit tak bezprecedentní vyvolávání třídní nenávisti a nového třídního boje,“ píše asociace ve své tiskové zprávě a doporučuje, aby se Štěch a další politici ČSSD nechali zaměstnat u živnostníka a zvýšili tak svou vlastní „efektivitu využití z národohospodářského hlediska“. Vrcholní představitelé ČSSD ujišťují, že Štěchovy výroky neodrážejí politiku strany.

„Štěch je jedním z normalizačních kádrů KSČ sedmdesátých let a rozhodně ne jediným skrytým pod oranžovou barvou ČSSD,“ připomíná asociace Štěchovo členství v KSČ mezi lety 1979 a 1989. 

Co řekl Štěch
„Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití,“ řekl minulý týden Štěch. „Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Jsem přesvědčený, že by (při sjednocení odvodových podmínek) přibylo několik desítek tisíc zaměstnanců nebo lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci.“

„Normalizační komunisté se nikdy nezabývali lidskou hodnotou občana, nikdy se nezabývali člověkem jako takovým, ale vždy pro ně byl jen a pouze ‚zdrojem národohospodářského růstu‘. Milan Štěch jen pojmenoval nahlas celou politiku ČSSD. Komunisté vždy potírali občanské svobody, protože občané pro ně byli, a stále jsou, pouze pracovní silou vhodnou k dosahování socialistických cílů,“ ztotožňují živnostníci ČSSD s komunismem.

Předseda senátu Milan Štěch - Foto: Shutterstock

Efektivita Štěchova využití z národohospodářského hlediska je pak podle asociace negativní, protože vyvolává nové třídní boje a třídní nenávist, „tak, jak ji budoval Gottwald i Stalin,“ přičemž je, jak živnostníci upozorňují, druhý nejvyšší člen zákonodárného sboru.

Živnostníci tvrdí, že odvody v České republice patří k nejvyšším na světě, a obviňují „z národohospodářského hlediska neefektivní tvůrce takového systému“ z pouhého hledání cest, jak nakrmit „přebujelý stát, který sami nafukují.“

„Levicová a etatistická politika“ podle Asociace živnostníků přináší „jen bídu a zmar.“ „Jen razantním ořezáním státní byrokracie a drastickým snížením spotřeby státu lze odvody naopak snížit zaměstnancům i jejich zaměstnavatelům. Pouze tak lze ponechat peníze lidem, kteří je svou vlastní prací sami vydělali,“ tvrdí živnostníci.

Štěchovy výroky vyvolaly emotivní reakce  v opozici i mezi jeho spolustraníky. „Chce Milan Štěch dorazit živnostníky, nebo ČSSD? V posledních týdnech mi připadá, že někteří kolegové soutěží o to, kdo sociální demokracii oslabí víc,“ řekl končící poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

, jp