Nové politické uskupení?

Marvanová, Kocáb a Kalvoda chtějí „restartovat demokracii“

Nové politické uskupení?
Marvanová, Kocáb a Kalvoda chtějí „restartovat demokracii“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Několik lidí, kteří byli v 90. letech součástí vrcholné politiky, zakládá novou politickou platformu SPIN (Spravedlnost a inovace). Současně se jedná o signatáře Kroměřížské výzvy, která chce najít budoucího českého prezidenta. Odborníkem na bezpečnostní oblast SPINu je Michael Kocáb, právními otázkami se zabývá Hana Marvanová a jako jakýsi mluvčí platformy vystupuje Jan Kalvoda. Jak zakladatelé SPINu zdůraznili, ač se nejedná o politickou stranu, politiku tato platforma ovlivňovat chce.

„Český národ se neztotožňuje se současnou politikou, ztratil důvěru v politiku, která je rutinní, bez nároku na odpovědnost. Je to politika minulého století,“ zahájil Jan Kalvoda představování ideové platformy Spravedlnost a inovace. Dodal, že cílem SPINu jde o skutečný restart liberální demokracie. „Co chceme? Prosazovat svůj program v politických a veřejných debatách. Chceme získat veřejnou pozornost,“ prohlásil.

Kalvoda a rovněž připustil, že SPIN s některými politickými stranami už jednal. „Z určité loajality je ale nechceme specifikovat,“ řekl. Dodal také, že někteří z členů SPINu možná budou kandidovat již v nadcházejících parlamentních volbách. „Vedou se o tom jednání. Jsme ale realisté, s malým er, proto pro nás podzimní volby nejsou prvořadé,“ uvedl.

Mezi programové cíle SPINu, kterými chce „restartovat demokracii“, patří lepší ekonomický růst spojený s technologickým a vědeckým pokrokem. To je podle SPINu cesta k prosperitě. Cesty ke spravedlnosti by mělo být dosaženo zrychlením soudních řízení, zformulováním nové trestní politiky či lepším zákonem o soudních znalcích. Nezbytné je podle SPINu také zefektivnit sociální politiku a ukotvit Česko v Evropské unii a NATO.

Hana Marvanová - Jan Zatorsky

Politickou platformu SPIN představil ve středu odpoledne Jan Kalvoda, advokát a bývalý politik. Kalvoda v 90. letech předsedal Občanské demokratické alianci (ODA), působil jako místopředseda první a druhé vlády Václava Klause a krátce zastával funkci ministra spravedlnosti. Rezignoval v roce 1996 poté, co přiznal, že neoprávněně používal titul JUDr., ačkoliv nesložil rigorózní zkoušky.

Mezi další tváře SPINu patří hudebník Michael Kocáb, bývalý poslanec Federálního shromáždění a ministr pro lidská práva a národnostní menšiny. Ten má na starosti otázku bezpečnosti a zahraniční armády, zatímco právnička Hana Marvanová zastupuje oblast práva. Marvanová, která byla aktivní političkou v 90. letech a na začátku nového milénia, se přitom o návrat do politiky už pokusila. V únoru 2014 ji ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) jmenovala svou 1. náměstkyní. O několik měsíců později ale Marvanová kvůli rozepřím s ministryní rezignovala.

Pod Válkovou přitom na ministerstvu krátce působil i Pavel Štern, který má na starosti „sociální stránku věci“ SPINu. Šterna z funkce náměstka pro vězeňství a trestní politiku odvolala sama ministryně, když jí odmítl sdělit podrobnější informace o průběhu řízení tendru na elektronické náramky pro domácí vězně, na které podle něj neměla nárok.

„Expertem“ na oblast inovace je pak bratr Pavla Šterna, Jan, který byl poslancem Federálního shromáždění a později působil jako televizní dramaturg a producent. Poslední tváří, kterou SPIN dopředu odhalil, je Jiří Kotek, někdejší mluvčí Občanského fóra a zakladatel strany ALTERNATIVA. Kotek se bude orientovat na vazbu na regiony.

Iniciativu SPIN podporuje také novinář a vysokoškolský pedagog Tomáš Klvaňa, europoslanec Jiří Pospíšil nebo advokát Milan Hulík.

Jan Kalvoda - Kroměřížská výzva

Hilšer a možná Pospíšil

Kroměřížská výzva navrhuje na prezidenta europoslance za TOP 09 a někdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, bývalého velvyslance ve Francii Pavla Fischera a vysokoškolského pedagoga Marka Hilšera. Jediný, kdo zatím kandidaturu potvrdil a začal se sběrem podpisů, je Hilšer. Fischer na konci března oznámil, že se o prezidentské úřad ucházet nebude a Pospíšil své rozhodnutí sdělí až v červnu.

Za Kroměřížskou výzvou stojí celostátní občanská iniciativa Peloton, která byla založená v Kroměříži loni v květnu. Cílem Pelotonu je podporovat v prezidentské volbě v roce 2018 demokratické kandidáty, mezi jejichž priority patří například zakotvení Česka v NATO a spolupráce v rámci Evropské unie. Vhodný kandidát by měl být také morální autoritou uznávanou doma i v zahraničí.