Vládní zákon, který vláda nechce. Vysmějí se poslanci zase Dienstbierovi?

Vládní zákon, který vláda nechce. Vysmějí se poslanci zase Dienstbierovi?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sněmovna bude projednávat novelu zákona o veřejném ochránci práv ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který se kvůli ní stal při posledním projednávání terčem posměchu opozičních politiků.

Dienstbier má totiž na rozdíl od dalších ministrů problém své zákony prosazovat a za to se mu vysmívala opoziční TOP 09 a ODS. Aspoň nejméně škodí lidem, řekl předseda topky Miroslav Kalousek. To může být i případ zákona o ombudsmanovi, který poslanci vrátili do druhého čtení. Stoprocentní podporu totiž Dienstbier nemá nejen u koaličních partnerů, ale ani ve vlastní sociální demokracii.

„Pane ministře Dienstbiere, jste asi jediným ministrem za posledních dvacet let v historii České republiky, kterému ve sněmovně neprošel ani jediný zákon. Nezoufejte, jste jediný, který může hrdě říct, že vaše předloha nikdy nepoškodila žádného občana České republiky,“ vysmíval Kalousek ministru pro lidská práva při jednání sněmovny na konci července.

„Za dva a půl roku mu prošly dva zákony a on je spokojený. To je tempo 0,8 ročně. Takže abychom byli spravedliví, tak jste jenom mírně poškodil občany České republiky,“ přisadil si předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Hned poté poslanci vrátili zákon ze třetího do druhého čtení, kde bude možné načíst další pozměňovací návrhy.

Dienstbier ale kritiku ze strany opozice odmítá. „Nelze to hodnotit počtem zákonů. Jsou členové vlády, kteří předkládají více zákonů a mají jinou roli ve vládě. Řada jejich zákonů je technických, nekonfliktních, například převádějí závazky z Evropské unie,“ uvedl serveru Echo24.cz Dienstbier. Případ ministra pro lidská práva je podle něj jiný.

„Jakýkoliv zákon, který předkládám, je do jisté míry kontroverzní a konfliktní od začátku. A nejedná se jen o lidskoprávní témata, ale také koordinaci protikorupčních aktivit nebo návrhy ústavních zákonů. Vždy to vyvolává diskuzi,“ dodal Dienstbier. Z výsměchu svých kolegů si nic nedělá. „Nelze si to brát osobně. V Poslanecké sněmovně se dějí i horší věci. Ale svědčí to i o tech, kteří takto vystupují. A o jejich slušnosti,“ řekl.

Vládní zákon, který nemá podporu ve vládě

Dienstbierova novela výrazně zvyšuje pravomoci veřejného ochránce práv. Nově by podle návrhu měl mít ombudsman možnost podávat antidiskriminační žalobu a dávat k Ústavnímu soudu podněty na zrušení některých zákonů a jeho částí. To se ale nelíbí napříč politickým spektrem a šanci má zákon projít jen pokud poslanci přijmou některé pozměňovací návrhy. Výsledek by se ale ministru pro lidská práva nemusel líbit.

Koaliční ANO například chce omezit pravomoc podávat podněty k Ústavnímu soudu. Podnět by musel nejprve projednat sněmovní petiční výbor. „Domluva je taková, že pokud projde pozměňovací návrh, jakýsi dohled, a nebudou tam samozřejmě přijaty žádné další změkčující návrhy, že jej podpoříme,“ uvedla serveru Echo24.cz poslankyně Radka Maxová (ANO). S touto změnou nemá ministr pro lidská práva problém, poslanec ANO Zdeněk Soukup ale navrhuje například také úplné vypuštění pravomoci podávat antidiskriminační žaloby a to už je podle Dienstbiera popření účelu zákona.

Podporu nemá nejen u koaličních kolegů, ale spolehnout se stoprocentně nemůžu ani na svou ČSSD. „Je to tak, jako v ostatních klubech, kde někteří poslanci jsou proti podávání antidiskriminační žaloby a jiným se zase nelibí ta pravomoc podávat podněty k Ústavnímu soudu. Je to podle zkušeností a úvahy každého poslance,“ připustil pro serveru Echo24.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Proti návrhu vypustit ze zákona pravomoc podávat podněty k Ústavnímu soudu, která je pro Dienstbiera zásadní, hlasovalo jen 29 poslanců ze 155 přítomných. O hlasy proti se sice postarali především poslanci ČSSD, z 50 jich ale proti byla jen slabá polovina, čtyři hlasovali pro změnu, dalších deset se zdrželo a zbytek nebyl přihlášen nebo ve sněmovně nebyl vůbec.

Dienstbier věří. ‚Máme to v koaliční smlouvě‘

V tuto chvíli proto není jasné, v jaké podobě zákon projde. Jeho předkladatel má ale konkrétní představu a vypuštění obou zmíněných pravomocí, nebo přijetí pozměňovacího návrhu, který by dával sněmovně možnost veřejného ochránce práv přímo odvolat, považuje za nepřijatelné. Podle něj je návrh v souladu s tím, co si strany domluvily v koaliční smlouvě, a proto prosazení zákona s oběma diskutovanými pravomocemi ombudsmana považuje za závazek.

„Vláda jednak zavázala posílit prostředky ochrany proti diskriminaci a zároveň se zavázala, že předloží návrh, který umožní veřejnému ochránci práv obracet se na Ústavní soud s návrhy na zrušení zákona nebo jeho části pro rozpor s ústavním pořádkem České republiky,“ uvedl Deinstbier na plénu sněmovny.

Je ale velmi pravděpodobné, že úprava navrhovaných pravomocí v nějaké podobě bude. Své změny navrhuje také opozice. „Mám dva pozměňovací návrhy a oba se týkají vypuštění těch nových pravomocí. Nesouhlasíme totiž ani s jednou z těch změn,“ uvedla serveru Echo24.cz poslankyně Markéta Adamová (TOP 09). Výjimku tvoří jen poslanec Karel Schwarzenberg, který Dienstbierův návrh podporuje.

Situace během hlasování ve třetím čtení, odkud se zákon vrátil do čtení druhého, podle Adamové navíc vypovídá o přijatelnosti navrhované normy. „Jestli není pan ministr schopný předložit návrh, který podpoří jeho vlastní strana, tak je někde chyba,“ dodala.

Podání Ústavnímu soudu může dát nyní prezident, 41 poslanců nebo 17 senátorů, za určitých podmínek i vláda, kraje nebo člověk, kterého se problém týká. Žaloby kvůli diskriminaci nyní může podávat jen její oběť.

13. září 2016