Musí Rusko hledat nová ložiska ropy? Její zásoby se tenčí

Musí Rusko hledat nová ložiska ropy? Její zásoby se tenčí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Když Herman Gref, šéf ruské Sberbanky, nedávno prohlásil, že ropa v Ruské federaci vystačí už jen na dvacet let, následovalo velké zděšení. Jsou zásoby ropy skutečně víceméně vyčerpány? To by znamenalo pro zemi ohromný problém, protože na ropě fakticky závisí celé ruské hospodářství.

Erginskoje, poslední z největších ropných polí na ruské pevnině, které se nachází v Chantymansijském autonomním okruhu – Jugře, se právě draží. Ukrývají se zde zásoby 64,5 milionů tun ropy, přičemž potenciální zásoby mohou dosáhnout až 307,2 milionů tun. Vyvolávací cena je sedm miliard rublů, což jsou v přepočtu zhruba 3,1 miliardy korun. Zájemci o ropné pole stojí ve frontě. Jsou mezi nimi Rosněť, Gazprom Neft, Surgutněftěgaz a Novatek. Jednou z podmínek pro vítěze aukce, který má být oznámen do 7. června, je, že zpracování veškeré vytěžené ropy se musí uskutečnit v tuzemsku, píše ruský list Vzgljad.

Jak to ale bude poté, co se prodá Erginskoje? Jak už bylo zmíněno, šéf představenstva Sberbank nedávno prohlásil, že zásoby černého zlata Rusku vystačí jen asi do let 2028 až 2032. Experti a ropné společnosti mají ale jiný názor. V březnu ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že Rusko má ještě zásoby ropy a zemního plynu na více než padesát roků. Přímé náklady na její těžbu jsou podle něj 15 dolarů (asi 375 Kč) za barel. Vedle toho Rusko podle Novaka disponuje ohromným potenciálem uhlovodíku v Arktidě.

Dobývání plynu na západní Sibiři. - Foto: Gazprom

"Udivují mě tyto hororové zprávy, že Rusku dojde ropa a všechno bude ztraceno," řekl agentuře Tass ministr životního prostření Sergej Donskoj. Naše zásoby stačí na neméně třicet let, dodal. A to bez toho, aby bylo nutné hledat nová ložiska a investovat do nových technologií. "Investujeme každý rok, proto budeme mít za třicet let dost na dalších třicet let," uvedl v interview.

Je sice pravdou, že ropná pole na západní Sibiři jsou téměř vyčerpána, avšak v Rusku je celá řada dalších nalezišť, jež patří k největším na světě. Jsou v nich zásoby zvící miliard barelů. Třeba zásoby v západosibiřské pánvi se odhadují na 3,6 miliardy barelů, v Barentsově moři na 7,4 miliardy barelů.

Podmínkou ovšem je, že v těchto oblastech by se musela kompletně obnovit infrastruktura, poznamenal Roman Tkačuk z brokerské společnosti Alpari. Kromě toho jsou nezbytné cizí investice, k čemuž by ale vzhledem k nynějším cenám ropy neradil. Aby byla zajištěna odbytiště, bylo by třeba zapojit do byznysu zahraniční partnery. Ruští experti poukazují i na Spojené státy a dobývání ropy z břidlicových zdrojů, což dokazuje, že existuje i nekonvenční ropa. Také to musí brát Rusko ve strategiích do budoucna v úvahu.

Kladení plynového potrubí na východě Sibiře - Foto: Gazprom

Rusové navíc disponují obřími zásobami ropy v kontinentálním šelfu. Jejich propočty ukazují, že aby tam byla těžba rentabilní, musela by se ropa na světovém trhu prodávat za 60 až 80 dolarů za barel. Při zkoumání arktického šelfu se nicméně Rusko neobejde bez západních technologií. Další vývoj v této oblasti bude tudíž hodně záviset na zrušení sankcí, poznamenává Roman Tkačuk.

,

7. dubna 2017