OČEKÁVANÁ PREMIÉRA

VIDEO: Startuje další série Hry o trůny. Chystá se „epická bitva“

OČEKÁVANÁ PREMIÉRA
VIDEO: Startuje další série Hry o trůny. Chystá se „epická bitva“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rekordní sledovanost a nejvíce amerických televizních cen Emmy v historii má na kontě fantasy seriál Hra o trůny, který nedělní premiérou vstoupí do sedmé série. Sága o lásce, zradě a boji o moc si získala příznivé recenze mimo jiné za herecké výkony i příběh, od některých si ale vysloužila kritiku za velkou míru násilí. Fanoušci se mohou těšit na bitvu, která bude „epická“, slíbila představitelka „Matky draků“ Daenerys.

Od první desetidílné série, která měla premiéru v roce 2011, k zatím poslední šesté, jež se začala vysílat před rokem, ale tvůrci právě v míře násilí a zobrazování nahoty ubrali. Ještě v roce 2012 se přitom Hra o trůny stala druhým nejkrvavějším pořadem v americké televizi, s průměrným počtem 14 mrtvol na jednu epizodu, za seriálem Spartakus.

I sedmá řada podle podtitulu jednoho z trailerů „Velká válka je tu“ bude zejména o boji několika rodů o moc, v němž jsou na denním pořádku politické, dynastické a sexuální intriky. Děj se odehrává v mytické říši Západozemí, kde léta a zimy trvají celé roky. Středověkou atmosféru kolem statečných a drsných rytířů doplňují draci či Bílí chodci, jakási ledová zombie.

Některé spekulace, kam by se děj mohl posunout v sedmé sérii, shrnul The Telegraph. Představitelka Daenerys Targaryen, kterou si zahrála Emilia Clarková, fanouškům například slíbila „epickou bitvu“. „Bitva v minulé sérii byla směšná. Ale teď to vypadá na řež. Tahle bitva bude epická. … Můžete očekávat méně lidí,“ uvedla Clarková. 

K velkému shledání by mohlo dojít v rodu Starků, který v předchozích sériích už zažil mnohé. Sansa Starková a její nevlastní bratr Jon Snow by se měli setkat s bratrem Branem, který nemůže chodit. Znovu by se mohli vidět také s jejich sestrou Aryou Starkovou. Britský deník tak usuzuje z toho, že její představitelka Maisie Williamsová má na fotkách ze sedmé série na sobě teplé oblečení, které se při cestě na sever hodí.

Nicméně tak jednoduché to mezi Starkovými zdaleka nemusí být, do sporu by se měli dostat Jon a Sansa.„Bude mezi nimi rivalita. Ona má nyní moc a je Jonovou pravou rukou. Rozhodně si zaslouží respekt. … Jon je voják a Sansa je politik. Nebudou schopni fungovat jeden bez druhého, ale bude zajímavé sledovat, jestli se jim to povede zkombinovat“ prozradila Sophie Turnerová, která hraje Sansu Starkovou. 

ČT odvysílala jen tři řady. HBO prý další nedá 

Česká televize odvysílala první tři seriálové řady. V české veřejnoprávní televizi tak lidé mohli vidět neústupného Neda Starka v podání Seana Beana nebo Daenerys Targaryen, kterou si zahrála Emilia Clarková, na podzim roku 2013. Třetí řada se začala vysílat v květnu předloňského roku. Sledovanost měla úvodní řada v publiku nad 15 let kolem 5,1 procenta, u dalších řad mírně klesla na 4,26 procenta. Další série se zatím diváci ČT nedočkají. Akviziční politika HBO je podle mluvčí ČT Alžběty Plívové nyní taková, že neposkytuje svou původní tvorbu dalším vysílatelům. Plívová řekla, že první tři řady ČT zakoupila ještě v době, kdy to interní pravidla HBO umožňovala. Další řady tedy ale není možné nakoupit, dodala.

Seriál Hra o trůny vznikl na motivy zatím nedokončené série románů amerického spisovatele George Raymonda Richarda Martina (68) nazvané Píseň ledu a ohně. Název dostal tento britsko-americký seriál televize HBO podle první části Martinovy rozsáhlé epické ságy. Martin se podílel na scénářích k několika epizodám.

Při posledním rozdávání amerických televizních cen Emmy získal seriál loni v září rekordních 12 cen a s celkovými 38 výhrami se tak stal seriálem s největším počtem cen v historii této soutěže. Také jeho sledovanost rostla s každou sérií. Zatímco finále té první v premiéře v roce 2011 viděly v televizi asi tři miliony diváků, k poslednímu dílu šesté série usedlo k televizi loni asi 8,9 milionu diváků.

Všechny předchozí série měly deset dílů, ta nejnovější sedmá jich má jen sedm. Fanoušci se ale už mohou těšit příští rok či ten další na osmou sérii. Ta by ovšem podle tvůrců měla být v takovémto formátu asi poslední.

Nicméně letos v květnu televize HBO oznámila, že po odvysílání osmé série chystá takzvané spin-offy, tedy jakési odvozeniny. Jejich sepsáním zatím pověřila čtyři scenáristy, kteří by měli spolupracovat s autorem předlohy Martinem. Zatím není jasné, jakou formu nové příběhu budou mít, zda půjde o kratší sérii, celovečerní filmy či série ve stylu dosavadní Hry o trůny.

Daenerys Targaryen a její draci útočí - Fpoto: screeenshot trailer

 

, bp

16. července 2017