V Moskvě zavřeli pobočku Amnesty. Bez důvodu i varování

V Moskvě zavřeli pobočku Amnesty. Bez důvodu i varování

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Moskevské úřady nechaly zapečetit sídlo místní pobočky organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Zaměstnanci se nemohou dostat dovnitř, sdělil médiíms jeden z nich, Alexandr Arťomjev. AI podle něj dopředu nedostala žádné varování.

Úřady nechaly také vyměnit zámky a odpojit elektřinu, dodal Arťomjev. Představitel moskevského úřadu pro státní nemovitosti, od nějž si AI kanceláře pronajímá, nechtěl nejprve záležitost vůbec komentovat. O něco později se omezil na konstatování, že úřad postupoval zcela v mezích zákona. Žádné vysvětlení, proč bylo sídlo AI zapečetěno, ale neposkytl.

Regionální ředitel AI pro Evropu John Dalhuisen sdělil, že neví, co je v pozadí tohoto rozhodnutí, které označil za "nepříjemné překvapení". "Vzhledem k současnému ovzduší pro práci s občanskou společností v Rusku zjevně existuje řada možných vysvětlení, ale je ještě příliš brzy na to činit nějaké závěry," uvedl v prohlášení.

"Pracujeme na vyřešení této situace tak rychle, jak jen to jde, a velmi doufáme, že existuje jednoduché administrativní vysvětlení této překážky pro naši práci," dodal.

Organizace jako Amnesty International, které dostávají peníze ze zahraničí a jsou kritické vůči Kremlu, jsou v posledních letech pod velkým tlakem. Některé byly označeny za "cizí agenty" a ocitly se tak pod drobnohledem úřadů.

,

2. listopadu 2016