Vydání Babiše

Telička by hlasoval pro vydání Babiše a Faltýnka

Vydání Babiše
Telička by hlasoval pro vydání Babiše a Faltýnka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička by hlasoval pro vydání předsedy hnutí Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Řekl to pro server Novinky.cz. Policie požádala poslaneckou sněmovnu o zbavení imunity pro Babiše a Faltýnka v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

„Pokud by se to týkalo mě, tak ano, zvedl bych ruku pro,“ odpověděl Telička Novinkám na dotaz, zda by hlasoval pro vydání Babiše a Faltýnka. Podle Teličky poslanecká imunita má vztahovat pouze na případy, které souvisí s výkonem poslaneckého mandátu, což se kauzy Čapí hnízdo netýká.

Telička míní, že případné zbavení imunity není přiznáním viny a je to spíše politická otázka. „Zbavení imunity přece neznamená, že ten výsledek je A nebo B. Není to vyšetřující akt, je to politický akt,“ řekl Telička.

„Pouze to dává prostor pro to, aby mohla být věc řádně vyšetřena. Je to otázka politické kultury. Pro ty dotčené – když říkají, že jsou nevinni, tak je to příležitost k tomu, aby se mohli obhájit a přispět k tomu, že se nevina prokáže,“ rozvedl Telička svou myšlenku.

Telička v roce 2013 kandidoval jako lídr hnutí ANO do europarlamentních voleb, které hnutí vyhrálo. Od ledna 2017 je jedním z místopředsedů evropského parlamentu.

Europoslanec Pavel Telička - FOTO: Jan Zatorsky

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který Babiš tehdy vlastnil. Poté změnila formu vlastnictví.

Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka 10. srpna. Imunitní a mandátový výbor doporučil oba poslance zbavit imunity. Nyní o tom ještě musí hlasovat celá sněmovna. Kromě poslanců hnutí ANO velká většina potvrdila, že bude hlasovat pro vydání. Sněmovna má hlasovat ve středu.

ošmred