TRAGÉDIE NA VÝCHODĚ AFRIKY

Desítky mrtvých při protivládních demonstracích v Etiopii

TRAGÉDIE NA VÝCHODĚ AFRIKY
Desítky mrtvých při protivládních demonstracích v Etiopii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Při tlačenici během protivládní demonstrace v Etiopii zahynulo 52 lidí, uvedla agentura AP s odvoláním na etiopské úřady. Policie se snažil dav demonstrantů rozehnat a použila slzný plyn i ostrou munici. Etiopská vláda již vyhlásila třídenní smutek.

Demonstrace se konala v rámci náboženské slavnosti v regionu Oromija, který je dějištěm protivládních protestů už dva roky. Důvodem jsou často spory o půdu a etnicky motivované stížnosti.

„V důsledku chaosu zemřeli lidé a několik raněných bylo převezeno do nemocnice. Ti, kdo nesou odpovědnost, budou souzeni,“ sdělilo tiskové oddělení vlády. Podle zástupce opozice Merery Gudiny lidé přišli o život, když začali utíkat při policejní palbě.

„Téměř jsem tam dnes zemřel,“ uvedl jeden z protestujících, který se představil pouze jako Elias. Špinavý od bahna a bosý popsal, že se mu podařilo dostat se z hlubokého příkopu, kam při útěku spadla spousta lidí. Ti, kteří tam upadli jako první, se udusili, řekl. „Mnoha lidem se podařilo dostat se odtamtud živí, jsem si ale jistý, že mnoho z nich to nezvládlo,“ dodal.

Protestující utíkají před policií, která použila slzný plyn - FOTO: Reuters

Událost se stala ve městě Bishoftu, které leží 40 kilometrů jižně od Addis Abeby. Na tamní náboženskou slavnost přišlo několik tisíc lidí. Účastníci volali „potřebujeme svobodu, potřebujeme spravedlnosti“. Bránili tak řečníkům, kteří jsou považováni za stoupence vlády, pronést projevy.

Někteří nesli prapory povstalecké skupiny za osvobození Oromije. Když začali policisté střílet do vzduchu varovné výstřely a rozhánět lidi slzným plynem, dal se velký dav na útěk a vznikla tlačenice. Mnoho lidí napadala do příkopu a svědci viděli mrtvé a raněné.

První protesty v Oromiji začaly v roce 2014 kvůli plánovanému rozšiřování Addis Abeby na úkor zemědělské půdy. Loni a letos při dalších demonstracích zemřely desítky lidí.

,

2. října 2016