Dopis OSN

OSN pohrozila 150 podnikům kvůli aktivitám v židovských osadách

Dopis OSN
OSN pohrozila 150 podnikům kvůli aktivitám v židovských osadách

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

OSN rozeslala 150 firmám dopis s upozorněním, že obchodují se společnostmi, které působí v židovských osadách. Protože jde z hlediska mezinárodního práva o okupované území, je tato činnost nelegální a podnikům hrozí, že se ocitnou na seznamu subjektů porušujících mezinárodní zákon. Některé z nich už zareagovaly a své kontrakty nehodlají obnovit nejen v osadách, ale ani v Izraeli. Podle izraelského tisku je asi polovina z obeslaných podniků z Izraele, zhruba 30 z USA, ostatní hlavně z Německa, Norska a Jižní Koreje.

Zprávu potvrdili i západní a izraelští diplomaté obeznámení se situací. Kopie rozesílaných dopisů se dostala také k izraelské vládě. Stojí v nich, že není legální obchodovat s podniky z osad na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

Podle izraelských zdrojů se snaží americká administrativa zabránit tomu, aby byla jména dotčených amerických podniků zveřejněna, izraelská televize už ale některá oznámila. Jsou mezi nimi firmy jako je Caterpillar, Priceline, TripAdvisor a Airbnb. Z izraelských pak velké společnosti jako je Teva, banky Hapoalim a Leumi, Coca-Cola Israel, IDB či dopravní podnik Egged.

Některé podniky už podle izraelských zdrojů na dopis zareagovaly a oznámily, že neprodlouží své kontrakty v Izraeli. Nejmenovaný izraelský představitel deníku Haarec řekl, že tyto podniky „nedokážou rozlišit mezi Izraelem a osadami a pozastaví své aktivity v obou“. „Zahraniční společnosti nebudou investovat do něčeho, co by mohlo přinést politické problémy,“ uvedl zdroj.

ilustrační foto - FOTO: Shutterstock

Izraelská vláda se snaží kontaktovat dotčené podniky a trvá na tom, že opatření OSN je neohrožuje. Zahraniční vlády pak informuje, že odkazování na černou listinu OSN je totéž jako bojkot Izraele.

Rada OSN pro lidská práva v březnu schválila rezoluci navrženou Palestinci a arabskými zeměmi o založení černé listiny firem obchodujících přímo či nepřímo s osadami. Rezoluce prošla přes důrazný odpor Spojených států k formulaci „černá listina“, proti níž byla i Evropská unie.

Problematika osad, ve kterých žije na půl milionu Izraelců, je hlavní příčinou dlouhodobě přerušených mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Izrael tato sídliště stále rozšiřuje.

 

Echo24, ČTK