Ne fakultní, ale univerzitní nemocnice? Rektoři Ludvíkův návrh chválí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) chce zásadně proměnit podobu českého zdravotnictví. V pátek představil návrh zákona, který by měl změnit status nemocnic z příspěvkových organizací na tzv. univerzitní. Školy dostanou více pravomocí, a nemocnice více autonomie při rozhodování. Kritici však oponují, že se tím otevírá cesta k privatizaci. Návrhu také vyčítají, že byl připraven příliš narychlo, o čemž svědčí i to, že Ludvík posunul o týden jeho projednání na vládě. Ludvík veškeré námitky odmítá.
„Návrh zákona jasně říká, že nemocnice zůstane v majetku státu. Není žádným cílem tyto nemocnice privatizovat nebo dostat z vlivu státu. Toto opravdu odmítám. Jsou tam tvrdá opatření, aby k něčemu takovému nemohlo dojít,“ odmítá Ludvík kritiky, podle kterých je odklon od pojetí nemocnic jako příspěvkových organizací chybou. Právě forma příspěvkových organizací totiž fakticky znemožňovala privatizaci velkých nemocnic.
Rektorům dvou největších českých univerzit se Ludvíkův návrh líbí a nemyslí si, že by zde hrozila privatizace. Podle rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka půjde o podobný kontrolní způsob, jakým jsou řízeny nyní univerzity, a veřejnost se tak podle něj nemusí bát, že by tak nešly řídit i nemocnice. „Jsem rád, že si ministr chce svůj nedlouhý mandát komplikovat dotažením tohoto letitého legislativního záměru, který je z pohledu univerzit nepochybně pozitivní,“ řekl na páteční tiskové konferenci Bek.
Podporu návrhu vyjádřil i rektor pražské Univerzity Karlovy Tomáš Zima, podle kterého dojde k lepšímu propojení vědy a zdravotnictví. Doteď měly totiž školy, přestože nemocnicím propůjčily jméno a studující lékaře, malý vliv na řízení instituce. „Vazba mezi nemocnicemi a vysokými školami je strašně slabá. Fakulta nemá takřka žádný vliv na řízení nemocnice. Měl by se zlepšit vědecký a výukový potenciál ve zdravotnictví,“ souhlasí ministr Ludvík.
Kritici mezi politiky i odborníky upozorňovali na hrozbu odstátnění či rušení nemocnic. Podle návrhu by však nemocnice neměly jít svévolně zrušit. „Jsme rádi, že ten návrh zákona leží na stole a že jsou tam zahrnuty klíčové věci, které jsme chtěli. Například to, že nemocnici lze zrušit pouze zákonem,“ řekl Zima. „Nemocnice jsou ovšem v různé ekonomické kondici, o čemž je třeba hovořit,“ upozornil rektor pražské univerzity.
Návrh zákona však byl připraven narychlo, a i rektoři se zmínili, že některé věci je třeba ještě dotáhnout. Nepřipravenost zákona naznačuje i Ludvíkovo páteční oznámení, že vláda návrh nakonec neprojedná již v pondělí, jak bylo původně plánováno, ale až za týden.
Podle návrhu zákona by mělo dojít k přeměně devíti fakultních nemocnic společně s Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze na univerzitní nemocnice. Budou je řídit sedmičlenné správní rady, kde čtyři členy určí stát. Rektoři si chválí, že by v radách měli zasednout i zástupci vysokých škol.