Senátoři STAN a KDU-ČSL nepodpoří Štěcha v čele Senátu

Senátoři STAN a KDU-ČSL nepodpoří Štěcha v čele Senátu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Senátorské kluby Starostové a nezávislí a KDU-ČSL nepodpoří Milana Štěcha při volbě do čela Senátu. Důvodem je pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, uvedli předsedové obou frakcí Petr Šilar (KDU-ČSL) a Jan Horník (STAN).

Zároveň ale uznali právo sociální demokracie, která má nejsilnější zastoupení v Senátu, nominovat svého kandidáta na šéfa horní komory. Kluby KDU-ČSL a Starostů sdružují sedmadvacet z 81 členů horní komory, tedy třetinu z nich.

„Bude-li navržen pan Milan Štěch na předsedu Senátu, od našich členů hlas nezíská,“ tlumočil Šilar většinové rozhodnutí klubu lidovců a nezávislých. Podobné prohlášení přijal také klub Starostů a nezávislých. „Důvodem je Štěchovo vstřícné až servilní prohlášení vůči Číně kvůli přijetí tibetského dalajlámy, které jako jeden ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů podpořil,“ uvedl Horník.

Podporu Štěcha vyloučil i senátorský klub ODS

Očekával, že na úterní schůzce k zahraniční politice ústavní činitelé, tedy prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a Štěch, přehodnotí své „poníženecké prohlášení“. „Že na základě reakce veřejnosti a velké části politického spektra dojde k určité sebereflexi signatářů prohlášení nebo alespoň pana předsedy Štěcha,“ uvedl Horník. Ústavní činitelé se v úterý podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) shodli na tom, že postupovali správně. „Potvrdili jsme si, že ten postup byl správný a nevidíme v tom žádný problém,“ uvedl Zaorálek.

Horník poukázal na to, že prohlášení neodpovídá závazku z dohody o strategickém partnerství. V ní si ČR a Čína mimo jiné potvrdily „společný závazek ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnosti a vzájemné úcty“.

Ještě na začátku týdne přitom senátoři STAN a KDU-ČSL naznačovali, že současného předsedu Senátu podpoří. „Je to pro nás momentálně jeden z nejlepších kandidátů,“ uvedl v České televizi předseda Starostů a nezávislých Jan Horník s tím, že „výzva čtyř“ by se měla řešit až na schůzi Senátu 30. listopadu. Stejně se vyjádřil i šéf lidoveckých senátorů Petr Šilar.

Naopak ODS podporu Štěchovi neodvolává. Podle senátora Jaroslava Kubery bude senátorský klub ODS podle dohody podporovat navržené vedení Senátu v čele s Milanem Štěchem. „Nemáme nejmenší důvod nic měnit,“ řekl pro Českou televizi Kubera.

Prohlášení čtyř bylo kritizováno jako poníženecké a servilní

Prohlášení připravené ministerstvem zahraničí se odvolává na česko-čínské strategické partnerství a konstatuje, že nedávné schůzky některých českých politiků včetně vládních lidovců s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou „nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky“. Prohlášení bylo částí politiků i veřejnosti kritizováno jako poníženecké a servilní.

3. listopadu 2016