Taxikáři v New Yorku už nemusejí umět anglicky i úředně

Taxikáři v New Yorku už nemusejí umět anglicky i úředně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Domluvit se v New Yorku s řidičem taxi, je už i dnes mnohdy dost obtížné. A tento stav se zřejmě ještě zhorší. Aby získali taxikářskou licenci, nemusejí už noví zájemci o ni absolvovat úspěšně test z anglického jazyka. Nová úprava pro žluté vozy, jež patří mezi ikony města, začala platit třetí srpnový víkend. Vyvolala rozporuplné reakce. rada města chce opatřením vyjít vstříc přistěhovalcům, kteří hledají práci, píše list Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Podobně jako v jiných městech Spojených států pochází většina taxikářů v New Yorku ze zahraničí. zastupují zhruba 170 zemí. Čtvrtina přišla z Bangladéše, každý pátý je z Pákistánu. jen asi pět procent řidičů „yellow cabs“ se narodilo v USA. Už desítky let je toto řemeslo důležitým zdrojem příjmů pro četné skupiny migrantů.Mezi domácími a cizími řidiči se během času rozevřela propast. A taxikaření čelí v současné době i mnoha výzvám.

Žlutá auta bojují na ulicích Manhattanu proti sílící konkurenci. Je sice ještě stále obvyklé na vůz zamávat, nebo si ho objednat telefonem, ale lidí stále častěji využívají i služeb jako Uber nebo Lyft. Jsou stále populárnější i proto, že nabízejí zjednodušený servis. Jízdu lze objednat, zaplatit a ohodnotit během vteřin. Podle zvoleného modelu auta může být cena často výhodnější. Podle článku New York Times přešli mnozí řidiči taxu k Uberu.

žluté flotily v ulicích NY - Wikipedia

Na rozdíl od stávajících taxikářů zde totiž nemusejí skládat zkoušku z angličtiny, což městskou radnici podnítilo k vydání nejnovějšího opatření. Argumentuje, že vzhledem k měnícímu se trhu musejí mít přistěhovalci šanci zůstat konkurenceschopní. Též proto se zkouška na taxikářskou licenci nabízí v různých jazycích. Požadavky na newyorské taxikáře se snížily už loni. Kvůli využívání GPS a podobných informačních technologií se škrtla většina otázek na geografii města.

To nicméně vyvolalo stížnosti dlouholetých taxikářů. Totéž se týká benevolence ke znalosti či spíše neznalosti jazyka. Vítací kultura je sice vlastní mnoha Newyorčanům, což se týká i snahy umožnit taxikářům, aby si vydělávali na živobytí, ale už tak obtížná domluva v angličtině se novými opatřeními ještě zhorší, stěžuje si část místních.

Jeden ze členů městské rady argumentoval, že k porozumění mezi řidičem a zákazníkem není žádných jazykových testů třeba. U Uberu, kde ho nepožadují, prý také nejsou stížnosti. Starosta Bill de Blasio se přesto rozhodl jednat – pro případ. Plánují se jazykové kurzy, jež by měly taxikářům vštípit znalosti, jež jsou v tomto oboru specifické.

30. srpna 2016