Evropská banka nechala sazby a nákupy dluhopisů beze změny

Evropská banka nechala sazby a nákupy dluhopisů beze změny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů. Finanční trhy nyní budou čekat na tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho.

ECB se prostřednictvím nákupů dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Minulý měsíc banka oznámila, že prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce letošního roku. Současně však rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) z dosavadních 80 miliard eur.

Evropská centrální banka ve Frankfurtu - FOTO: Wikimedia Commons/DaveOinSF~commonswiki

Nedávné statistické údaje naznačily, že stimulační opatření banky konečně začínají přinášet ovoce. Inflace v eurozóně stoupla nejvýše za tři roky a podnikatelská nálada je nejlepší za více než pět let. Většina ekonomů oslovených agenturou Reuters však čeká, že ECB nebude měnit svoji politiku nejméně po celou první polovinu letošního roku, protože toho již udělala dost pro růst a dává přednost tomu držet se stranou v době, kdy se Francie, Německo, Nizozemsko a možná i Itálie připravují na volby.

ECB ve výhledu zopakovala, že nadále očekává, že hlavní úrokové sazby zůstanou delší dobu na současné nebo nižší úrovni. Základní úroková sazba ECB je nyní na nule. Depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, což znamená, že komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

,

19. ledna 2017