'Politicky motivovaný proces'

V Česku čeká na deportaci Lotyšan, který se doma znelíbil vládě

'Politicky motivovaný proces'
V Česku čeká na deportaci Lotyšan, který se doma znelíbil vládě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lotyšan Ansis Bérziňš se před osmi lety účastnil protivládních protestů v Rize, kde demonstrace vyústily v pád vlády. Při nich byly zatčeny stovky lidí, pouze Bérziňš byl odsouzen na necelé dva roky do vězení. V době rozsudku byl však v České republice, kde ho letos na konci března policie zatkla a nyní čeká ve vazbě na soud, který rozhodne o jeho případné deportaci. Jeho příběh přiblížila pro redakci Echo24 jeho matka Jelena Staburova.

Hození dvou sněhových koulí, prázdné plastové lahve, cihly, a rozbití okna lotyšského parlamentu. Za tato provinění byl dvaačtyřicetiletý Ansis Bérziňš odsouzen na rok a osm měsíců do vězení. K „výtržnostem“ došlo v roce 2009, kdy se v Rize uskutečnily velké protivládní demonstrace. Tehdejší předseda vlády se totiž rozhodl uvolnit velké finanční prostředky na záchranu soukromé banky, Lotyšsko přitom bylo na pokraji bankrotu a potýkalo se s velkou nezaměstnaností. Premiér v televizi následně prohlásil, že zajistí, aby demonstranti skončili ve vězení.

Spolu s Bérziňšem byly tehdy zatčeny stovky lidí a desítky dostaly různě trvající podmínku. Bérziňš sám u soudu přiznal, že okno parlamentu opravdu rozbil. „Problémem je, že on sám trvá na tom, že to opravdu udělal. Nikdo to nemůže ale dokázat, protože není žádná dokumentace. Od začátku se žalobkyně rozhodla neukázat záběry z bezpečnostních kamer, kterých je přirozeně kolem parlamentu hodně, takže nikdo nemůže objektivně dokázat, co se stalo,“ řekla jeho matka Jelena Staburova serveru Echo24.

Ansis Bérziňš u Krajského soudu v Ústí nad Labem. - Foto: www.petrsalaba.com ;záběr z dokumentárního filmu Překročit hranice

Podle Staburové je její syn muž se silnými principy a proto přiznal, co udělal. „Necítí se však vinen, protože tyto činy považuje za svůj politický postoj,“ řekla jeho matka, podle které se Bérziňš rozhodně necítil jako kriminálník a proti podmínce se odvolal. Odvolal se však i státní zástupce, který přivedl nové svědky – policisty – na které Bérziňš údajně násilně zaútočil. Odvolací soud tak zpřísnil jeho trest na nepodmíněné vězení. Podle Staburové byly při projednávání provinění demonstrantů četné nesrovnalosti a soudy podle ní rozhodovaly na základě politických tlaků.

Ve videu je vidět Bérziňš držící akordeon, kterého složili na zem policejní těžkooděnci:

Lotyšan v české vazbě

V době rozsudku byl však Bérziňš na stáži v Brně, od té doby získal jako matematik a programátor řadu stáží po celém světě. Na základě evropského zatykače ho po letech zatkla letos česká policie, když byl na stáži na Technické univerzitě v Liberci, a od té doby je Bérziňš ve vazební věznici v Litoměřicích. Byla mu přidělena česká obhájkyně Markéta Tukinská, podle které nyní Bérziňš čeká na soud, který rozhodne o jeho případném vydání do Lotyšska. To by mělo nastat v řádu týdnů. Tukinská rovněž napsala ve zprávě o případu, že jde o politicky motivovaný proces.

Bérziňš mezitím požádal o politický azyl v České republice a přestože ještě nebylo rozhodnuto, moc šancí nemá, jelikož je Lotyšsko také v Evropské unii a evropské právo nepovoluje udělování politických azylů v rámci unie. Podle Staburové upozorňuje lotyšská vláda na Bérziňšovy činy proto, aby zakryla své vlastní přešlapy. Doma v Lotyšsku však má Bérziňš velkou podporu veřejnosti a byla za něj podepsána i petice. Pobyt v české vazbě je nicméně pro Bérziňše náročný, může komunikovat jen dopisy a nemá možnost se nijak připravit na soud.

Matka Ansise Bérziňše Jelena Staburova u Krajského soudu v Ústí nad Labem. - Foto: www.petrsalaba.com

„Jako matka se cítím velmi špatně, protože můj syn není připraven na vězení, on není kriminálník. Má nyní nějaké zdravotní problémy a začal být hodně nervózní. Také si nejsem jistá, že dovolí lotyšským policistům ho v klidu dostat do Lotyšska. Řekl mi, že bude držet hladovku, nebude pít, nic si od policistů nevezme. Nechci myslet na to nejhorší, ale včera mě požádal, abych promluvila s nějakým notářem, se kterým by mohl sepsat závěť. To není moc dobrý signál,“ popisuje Bérziňšova matka jeho nynější psychický stav. Bérziňš se podle ní obrátil i na Evropský soud pro lidská práva, kde však byla jeho žádost zamítnuta.

Ansis Ataols Bérziňš je občanem Lotyšska. Je programátor a vědec, zabývá se počítačovou analýzou jazyků, momentálně dokončuje svou doktorskou práci, je hudebník, folklorní specialista a farmář. Hovoří více jak 10 jazyky, je otcem 3 dětí. 

31. května 2017