V Palestině pojmenovali školu po vůdci teroristů z Mnichova 72

V Palestině pojmenovali školu po vůdci teroristů z Mnichova 72

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Škola v palestinském městě Tulkarem ponese jméno Salaha Chaláfa, vůdce teroristické skupiny Černé září, která stála za Mnichovským masakrem z roku 1972. Během letních olympijských her tehdy palestinská skupina Černé září unesla a zabila 11 členů izraelské výpravy včetně sportovců. Podle zpráv izraelských médií se jedná už o čtvrtou školu na Západním břehu, která je pojmenovaná po Chaláfovi.

Krok tamních úřadů sklidil v Izraeli silnou kritiku především na sociálních sítích. Mluvčí premiéra Benjamina Netanjahua, Ofir Gendelman, na Twitteru napsal, že palestinská samospráva oslavuje teroristy. Guvernér palestinského obvodu Tulkarem, Abú Bakr, oponuje, že jde o přelud, pokud se Izrael domnívá, že Palestinci mohou změnit svou kulturu a zapomenout na vůdce svých mučedníků, Jásira Arafata, Salaha Chaláfa a další spolu s velkým počtem bojovníků, kteří obětovali svou krev za svobodu a nezávislost palestinského státu.

Základní kámen školy byl položen před několika týdny. I při této příležitosti Abú Bakr připomněl, že škola byla pojmenována po „mučedníkovi Salahovi Chaláfovi za účelem připomenutí památky tohoto velkého národního bojovníka“. Izraelská média však neuvedla, zda se jedná o základní, nebo střední školu.

Salah Chaláf, také známý jako Abú Ijád, byl podle výslechů zadržených členů teroristické skupiny Černé září jejím zakladatelem a faktickým vůdcem. Některá izraelská média mu přisuzují roli strůjce mnichovského atentátu. Chaláf také spoluzakládal Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP), které předsedal Jásir Arafat. Vedl rovněž tajnou službu OOP.

Teroristická skupina Černé září vstoupila ve známost především atentátem na olympijských hrách v Mnichově v září 1972. V 70. letech však podnikla ještě další atentáty, když její členové mimo jiné zavraždili jordánského premiéra Uasfi al-Tela jako odvetu za vyhnání OOP z Jordánska, nebo přepadli saúdské velvyslanectví v Chartúmu, zabili šéfa americké mise v Súdánu, jeho zástupce a belgického charge d‘affaires v Súdánu. V roce 1972 unesli také letadlo belgické společnosti při letu z Vídně do Tel Avivu, cestující se tehdy až na jednu pasažérku podařilo zachránit.

31. října 2016