KAUZA úniky z BIS

Nečasová a Rittig dostali podmínku za vyzrazení informace BIS

KAUZA úniky z BIS
Nečasová a Rittig dostali podmínku za vyzrazení informace BIS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Soud uznal bývalou ředitelku kabinetu expremiéra Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a lobbistu Ivo Rittiga vinnými v kauze vyzrazení zprávy BIS. Rittig dostal 9 měsíců s podmínkou a Nečasová 18 měsíců s podmínkou. Informovala o tom Česká televize.

Státní zástupce navrhoval pro někdejší šéfku premiérova kabinetu Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) tříletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti za ohrožení utajované informace Bezpečnostní informační služby (BIS). Pro lobbistu Iva Rittiga, jeho právníka Davida Michala a někdejšího poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru pak požaduje podmínku v délce 1,5 roku a peněžitý trest od 200 000 do 300 000 korun.

„Věděli, že mohou porušit zájem státu, a chtěli takové porušení způsobit,“ řekl o obžalovaných státní zástupce Rostislav Bajger. Jednání čtveřice bylo podle něj vysoce společensky škodlivé.

Rittig s Jindrou se údajně dověděli v roce 2012 od Nečasové a ministra zemědělství obecnou informaci, že premiér Petr Nečas (ODS) dostal utajený materiál od šéfa civilní rozvědky. Dovodili, že se týká právě jich, a Rittig proto poslal svého advokáta na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila.

Muži tak díky tomu údajně mohli učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu. Mohli tak zkomplikovat BIS získávání informací o činnostech, jejichž důsledky mohou ohrozit bezpečnost nebo významné ekonomické zájmy státu. Jejich počínání dále mohlo podle žalobce vést k narušení bezpečnostních operací BIS a také snížit ochotu informátorů rozvědky k další spolupráci, a to kvůli obavám z prozrazení.

Jana Nečasová - Reprofoto: Česká televize

Čtveřice obžalovaných vinu odmítá. Nečasová zdůrazňuje, že takovým postupem by ohrozila jak své zaměstnání, tak i premiéra, s nímž v té době měla už dlouholetý vztah. S právníkem Michalem se prý sešla, protože měla za úkol tlumočit lidem okolo tehdejšího ministra zemědělství Nečasovo rozhořčení nad děním v resortu.

Rittig obžalobu už dříve označil za absurdní. Poukazuje mimo jiné na to, že odposlechy jeho schůzek pořídila policie v rozporu se zákonem. Žádné utajované informace prý nikdy neměl k dispozici, ani je nezjišťoval. Obvinění chápe jako součást dlouhodobé snahy o kriminalizaci své osoby.

Michal se hájí tím, že se s Nečasovou znal na společenské úrovni a pouze si s ní „vyměňoval drby“. Jindra dříve vypověděl, že v dané době ho zajímaly informace o jeho dalším osudu v dozorčí radě Budějovického Budvaru, protože měl od ministra zprávy, že by měl být z funkce odvolán. O konkrétní utajované zprávě se však prý s nikým nebavil.

Ilustrační foto - Pixabay

 

,

10. ledna 2017