Prestižní novinářské ceny

Cenu Ferdinanda Peroutky získal Kučera, také díky pořadu Historie.cs

Prestižní novinářské ceny
Cenu Ferdinanda Peroutky získal Kučera, také díky pořadu Historie.cs

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Laureáty prestižních novinářských Cen Ferdinanda Peroutky za rok 2016 se stali komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera, známý především z pořadu České televize Historie.cz, a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Oba převzali ocenění na slavnostním večeru v pražském Centru současného umění DOX.

Vladimír Kučera (* 1947) vystudoval Fakultu žurnalistiky v Praze, ale protože s normalizačním režimem nesouzněl, pracoval následně v Ústavu zdravotní výchovy a občas psal pod jménem Ladislav Kučírek sloupky do víkendové přílohy Mladé fronty. Po změně režimu působil v několika novinách, spoluzakládal deník Prostor. Od roku 1997 je na volné noze jako komentátor a scenárista televizních dokumentů. V posledních třech letech má pravidelný blog v internetovém deníku Aktuálně.cz.

„Jako spolutvůrce a moderátor má Vladimír Kučera lví podíl na televizním cyklu Historie.cz. Svých hostů se ptá zajímavě, zasvěceně, srozumitelně, zdvořile, neokázale. Jako komentátor píše otevřeně a nebojácně, se zřetelným přesvědčením, že s temnými stíny minulosti i přítomnosti je třeba se prát,“ vyzdvihla u Kučery autorka laudatia při předávání Ceny Libuše Koubská.

Vladimír Kučera - Foto: Česká televize

Druhý oceněný Petr Honzejk působil jako reportér v Českém rozhlase v Ústí nad Labem a v Praze. Tři roky byl šéfredaktorem Radiožurnálu. V roce 2005 začal pracovat v Hospodářských novinách, kde postupně zastával funkci hlavního editora a vedoucího názorové rubriky. Dnes působí jako komentátor tohoto deníku.

„Potřebujeme novináře, jako je Petr Honzejk, kteří jsou zvídaví a zajímají se o vše kolem sebe. Potřebujeme je proto, aby nám pomáhali orientovat se v přemíře na nás se valících informací a často cílených dezinformací,“ řekla ve svém laudatiu Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy v den výročí jeho narození. „Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich profesní práce má mít mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka. Musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické,“ uvádí se ve statusu novinářských cen.

V uplynulých letech se mezi nositeli Cen Ferdinanda Peroutky zařadil i současný redaktor Echo24.cz a Týdeníku Echo Jiří Peňás (2013).

, red