Rošáda na financích. Pilného čeká první den v ministerském křesle
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prosazení návrhu státního rozpočtu tak, jak ho připravil předseda hnutí ANO Andrej Babiš – tak zní priorita, kterou bude mít v úřadu nový ministr financí Ivan Pilný (ANO). Zatímco koalice prezentuje výměnu na postu šéfa státní kasy jako ukončení vládní krize, podle opozice se rošádou na resortu nevyřeší nic a finance bud dále řídit Babiš.
Prezident Miloš Zeman ve středu oficiálně jmenoval Pilného ministrem financí a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ho uvedl do úřadu. Očekává od něj přitom, že zajistí peníze na navýšení mezd pracovníků v sociálních službách, kultuře a bezpečnostních složkách od 1. července. „Počítám, že pan Pilný v rozpočtu na příští rok zohlední všechny novinky v mandatorních výdajích, které prosadila koalice, například navýšení důchodů, nemocenské, přídavků na děti či zavedení otcovské dovolené,“ uvedl Sobotka.
S návrhem, jak by měl státní rozpočet vypadat, přišel těsně před svým odchodem z resortu Babiš. Důchody by podle návrhu rozpočtu měly příští rok stoupnout o zhruba 500 korun měsíčně, dále počítá s navýšením o 21,8 miliardy korun u platů ve státní sféře a také navýšení rozpočtu ministerstva obrany o 5,4 miliardy. Předseda koaličních lidovců Pavel Bělobrádek si přitom myslí, že právě tento návrh bude mít Pilný za úkol prosadit u ostatních ministrů. „Očekávám, že bude tvrdě hájit návrh Andreje Babiše, který není projednán s resorty,“ řekl pro server Echo24 Bělobrádek.
„Já tomu vůbec nerozumím,“ uvedl podle Zemana nový ministr na jejich první schůzce.
Sám Pilný přitom své představy o řízení resortu nastínil v rozhovoru pro deník Právo. Podle něj je nutné, aby důchodci pracovali, neboť penzijní systém údajně jednoho dne skončí. Pilný je proti zvyšování minimální mzdy a lidé by podle něj měli znovu platit u lékaře, nebránil by se ani zavedení školného na vysokých školách.
Prezident Miloš Zeman Pilnému při jeho jmenování připomněl dvě slova, která mu měl při společné schůzce tento týden říct. „Já tomu vůbec nerozumím,“ prohlásil podle Zemana nastupující ministr financí Pilný. Jako předseda hospodářského výboru Sněmovny se však Pilný podle Zemana zabýval reálnou ekonomikou. Sám Pilný dříve řekl, že jako ministr bude lakomý, což Zeman označil za vhodnou vlastnost pro šéfa státní kasy.
Zatímco Sobotka i Babiš říkají, že výměnou na ministerstvu končí vládní krize, opozice má zcela opačný názor. „Nezmění se vůbec nic, Andrej Babiš dál bude řídit ministerstvo financí, už ne z Letenské ulice, ale z Agrofertu. Pan premiér dál ponese odpovědnost za jeho finanční čachry. Skutečnou změnu mohou přinést pouze volby,“ zhodnotil odchod Babiše předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda opoziční ODS Petr Fiala uvedl, že Babiš odchází pozdě a za skandálních okolností. Dosavadní ministr podle něj přeháněl svoje zásluhy, zatajoval selhání a nemluvil pravdu o svých praktikách. „Zanechává po sobě návrh deficitního rozpočtu, přitom sám osobně sliboval rozpočet vyrovnaný,“ řekl Fiala.
Čapí hnízdo
Případ luxusního rezortu Čapí hnízdo patřící do holdingu Agrofert, který založil Babiš, řeší hospodářská kriminálka. Na základě trestního oznámení kriminalisté prověřují, jestli dosáhla na padesátimilionovou dotaci z Evropské unie oprávněně.
Korunové dluhopisy
Trestní oznámení přišlo na Babiše také kvůli od daně osvobozených korunových dluhopisů, který si Babiš nakoupil od tehdy svého holdingu Agrofert. Existují totiž podezření, že Babiš to udělal, aby ze své firmy vyvedl nezdaněné peníze. Navíc Babiš také nedoložil, že měl na nákup dluhopisů dostatek legálních příjmů.
Ovlivňování médií
Před několika týdny skupina Julius Šuman zveřejnila několik nahrávek, na kterých jsou zachyceny schůzky Babiše a novináře z deníku MF Dnes Marka Přibila. S ním domlouvá načasování politicky závažných textů proti svým politických soupeřům. Babiš přitom opakovaně tvrdil, že média patřící do mediálního domu Mafra, jež je součástí holdingu Agrofert, jsou nezávislá. Na poslední má navíc listovat spisy z „živých“ kauz.
Dar od podnikatele Rusňáka
Babiš je s úniky z „živých“ kauz propojen i v dalším případě. Policie policie kvůli úniku informací z policejních spisů prověřuje mimo jiné podnikatele Davida Rusňáka, který byl členem hnutí ANO a věnoval mu dar přesahující milion. V té souvislosti vyšlo najevo, že jeho dar pro hnutí se neobjevil v účetnictví ANO.
Pilný byl třetím kandidátem hnutí ANO na nového ministra. Náměstkyni z ministerstva financí Alenu Schillerovou a ministra životního prostředí Richarda Brabce Sobotka odmítl kvůli tomu, že podle něj mají příliš blízko k Babišovi či jeho bývalému koncernu Agrofert.