Hanlivá kritika

Německý soud rozhodl, že satirik nesmí opakovat báseň o Erdoganovi

Hanlivá kritika
Německý soud rozhodl, že satirik nesmí opakovat báseň o Erdoganovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Části básně německého satirika Jana Böhmermanna, v níž zesměšňoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, zůstanou zakázané, a satirik je tak nesmí opakovat na veřejnosti. Rozhodl o tom v pátek zemský soud v Hamburku. O verdiktu informoval v tiskové zprávě. Soud rozhodnutím částečně vyhověl žalobě tureckého prezidenta, který požadoval zákaz celé básně.

Böhmermann loni ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta jako člověka, který porušuje lidská práva, a také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Německý komik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Německý komik Jan Böhmermann. - Foto: Wikimedia Commons/Jonas Rogowski

Erdogan, který vůči kritikům tvrdě postupuje i v Turecku, si to nenechal líbit a Böhmermanna zažaloval. Hamburský soud už loni vydal předběžné opatření, kterým Böhmermannovi zakázal velkou část básně opakovat. Nyní toto rozhodnutí potvrdil. Satirik se proti verdiktu může odvolat.

Soud už loni konstatoval, že satira má své hranice. Nesmí podle něj jít o čisté hanobení a porušování lidské důstojnosti, což se v některých pasážích Böhmermannovy básně stalo. V dalších se ale satiricky vypořádal se současnou situací v Turecku, což je přípustné. Tyto pasáže je možné znovu zveřejnit, potvrdil soud i v pátek.

Takzvaná Böhmermannova aféra, jak se kauze v Německu přezdívá, měla mnohem širší dopady. Turecký prezident totiž vůči satirikovi spustil nejen civilní, ale také trestní proces. Využil přitom dlouhá léta nepoužívaný paragraf 103 německého trestního zákoníku o urážce zahraničního majestátu.

Trestní stíhání Böhmermanna umožnil souhlas německé vlády, která si za to vysloužila velkou kritiku. Zřejmě i kvůli ní se kabinet nedávno rozhodl, že příslušný paragraf zruší. Nepatří podle něj do 21. století. Trestní stíhání vůči Böhmermannovi, kterému hrozilo několik let vězení, státní zastupitelství nakonec zastavilo.

,

10. února 2017