Německo nechce, aby Erdogan během návštěvy mluvil ke krajanům

Německo nechce, aby Erdogan během návštěvy mluvil ke krajanům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel ve čtvrtek řekl, že veřejná vystoupení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Německu mimo nadcházející summit skupiny G20 v Hamburku by byla vzhledem k napětí mezi Berlínem a Ankarou „nevhodná“.

Novináře, kteří jej doprovázejí během návštěvy Ruska, také informoval, že Turecko ve středu oficiálně požádalo, aby Erdogan mohl promluvit ke krajanům žijícím v Německu. Podle magazínu Spiegel německá vláda Erdoganovi veřejné vystoupení zakáže.

Gabriel podle agentury Reuters řekl, že Ankara žádost podala navzdory výslovné radě Berlína, aby tak nečinila. Německá vláda si podle šéfa diplomacie nepřeje žádný rozruch mezi tureckými občany a osobami s tureckým i německým občanstvím. To, že je Gabrielovo stanovisko i oficiálním postojem celé vlády, dnes potvrdil vládní mluvčí Steffen Seibert.

Turecko-německé vztahy se zhoršují postupně od nezdařeného loňského puče v Turecku. Ankara po něm zahájila masivní čistky, za což ji kritizuje nejen Berlín. Německá vláda nedávno rozhodla o stažení německých vojáků z turecké základny Incirlik, když Turecko opakovaně neumožnilo německým poslancům vojáky navštívit.

Diplomatickou roztržku vyvolalo i rozhodnutí neumožnit tureckým vládním politikům agitovat v německých městech před dubnovým tureckým referendem o kontroverzních změnách ústavy. Německo zase požaduje, aby turecké úřady propustily vězněného dopisovatele listu Die Welt Denize Yücela.

Německé tajné služby se obávají, že během schůzky nejvyšších představitelů předních světových ekonomik v Hamburku 7. a 8. července může Erdoganova přítomnost vyvolat demonstrace. Nelze přitom vyloučit srážky prezidentových stoupenců a odpůrců z řad pravicových a levicových organizací, příslušníků turecké menšiny či reprezentantů kurdských kruhů.

V květnu se podobná demonstrace odehrála před washingtonskou rezidencí tureckého velvyslance v USA, kam přišli proti Erdoganovi protestovat turečtí Kurdové. Členové turecké ochranky, kteří se do rvaček v americké metropoli zapojili, ale do Německa ale nepřijedou – Berlín jim to zakázal.

Turecký prezident Erdogan se chystá na summit G20 do německého Hamburgu. - Foto: Facebook T. Erdogana

 

,