Rodiče Wintonových dětí mají v Praze na hlavním nádraží památník
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na pražském hlavním nádraží byl odhalen památník připomínající rodiče židovských dětí, které před nacisty zachránil Nicholas Winton. Znázorňuje dveře vlaku s rukama dětí a rodičů, což je poslední vzpomínka, kterou mnohé zachráněné děti na své rodiče mají. V sobotu odpoledne ho odhalily dvě z 669 zachráněných Milena Grenfell-Bainesová a Zuzana Marešová. Na slavnostním odhalení se sešlo devět takzvaných Wintonových dětí.
„Památník Rozloučení, který stojí v průchodu z odjezdové haly k nástupištím pod kupolí secesní Fantovy kavárny, je vyjádřením vděčnosti našim rodičům za podruhé darovaný život a je i trvalou vzpomínkou na ně, kteří nejvíc trpěli a byli největšími hrdiny v příběhu nás, Wintonových dětí. Není snad nic horšího než vzdát se svého dítěte v naději, že mu tím zachráníte život,“ řekla Marešová.
Památník znázorňuje dveře vlaku, jak vypadaly v roce 1939, a na skle v jeho okně jsou vyvedené otisky rukou dětí a dospělých. „Všechny děti mají společnou vzpomínku na pohled na plačící rodiče skrze okno vlaku. My jsme nevěděli, proč pláčou, protože nám řekli, že jedeme na výlet,“ vzpomněla Marešová.
Nicholas Winton zachránil 669 židovských dětí, které odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Jejich rodiny většinou za války zahynuly.
Do povědomí širší veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými „dětmi“, které zorganizovala britská rozhlasová a televizní stanice BBC v roce 1988. Zemřel v červenci 2015 ve 106 letech. Jeho pomník stojí nedaleko od toho v sobotu odhaleného, na prvním nástupišti. Zobrazuje Wintona se dvěma malými dětmi a kufrem.
Pomník má ale podle Marešové a Grenfell-Bainesové připomínat i další dobrodince z Německa, Nizozemska či odjinud, kteří také za války podobně zachraňovali židovské děti tím, že je nechali odcestovat z okupovaných území. Peníze na něj vybraly obě ženy ve veřejné sbírce, začala v březnu loňského roku.