‚Praktiky komunistů a StB‘. Babiš bude muset vysvětlovat před poslanci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kvůli nahrávkám, na kterých je zachycené možné ovlivňování publikován článků v deníku Mladá fronta DNES ze strany ministra financí Andreje Babiše (ANO), se ve středu sejdou na mimořádné schůzi poslanci. Podporu mají přislíbenou i od koaličních sociálních demokratů a lidovců.
„Ta schůze by se měla týkat, obecně řečeno, nahrávek, které se objevily ve veřejném prostoru,“ řekl předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle žádosti o svolání schůze se má projednávaný bod jmenovat ´Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti´.
V minulém týdnu totiž v krátkém časovém sledu skupina s názvem Julius Šuman zveřejnila tři nahrávky, na kterých je zachycen Babiš, jak komunikuje s dnes již bývalým redaktorem deníku MF DNES Markem Přibilem. Zvláště druhá a třetí nahrávka ukazují, že Babiš měl ovlivňovat dění v redakci, ačkoli opakovaně říkal, že ve svém tisku žádný vliv nemá. Říká na ní, kdy má redaktor jaký článek zveřejnit, aby měl co největší dopad. Třetí navíc odhaluje, že Babiš měl přístup k několika živým policejním kauzám.
Vznikne další vyšetřovací komise?
„Doufám, že se Poslanecká sněmovna jasně distancuje od jednání ministra Babiše, který přímo ovlivňoval obsah svých médií používáním praktik komunistického režimu a StB. Současně vše nasvědčuje tomu, že se seznamoval s informacemi z živých vyšetřovacích spisů, čímž by se dopustil trestného činu. Takové jednaní nesmí v demokratickém právním státu projít,“ uvedl pro server Echo24 poslanec opoziční TOP 09 Martin Plíšek. Právě TOP 09 byla vedle ODS jednou z opozičních stran, které mimořádné jednání dolní komory parlamentu iniciovaly.
„Budeme chtít vysvětlení jednak k těm nahrávkám, jednak budeme chtít informace o tom, zda pan ministr financí opravdu považuje za normální, že on tímto způsobem ovlivňuje politickou soutěž v České republice tak, že zneužívá nejen média, ale i jiné organizace, které vystupují v jeho prospěch,“ doplnila pro server Echo24 poslankyně za ODS Jana Černochová.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že jednou z institucí, kterou prý Babiš ovlivňoval, je Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře. „Instituce požívá skoro stejné ochrany jako nezávislé soudy. Na první nahrávce pan ministr financí jednoznačně přiznal, že se snažil to personálně ovlivnit. To je absolutně nepřijatelný skandál,“ řekl novinářům.
Svolání mimořádné schůze je jen první krok, důležité vždy je, aby si na jejím začátku poslanci odhlasovali její program. Právě to dost často koalice blokuje. Nyní to ale vypadá, že opoziční strany budou mít podporu jak vládních sociálních demokratů, tak lidovců. „Kdybychom byli v opozici, tak bychom ji (schůzi k Babišovým kauzám) svolávali úplně stejně,“ řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Svoji podporu nepřímo vyslovil i předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
Podle tiskového mluvčího hnutí ANO Vladimíra Vořechovského se Babiš mimořádné schůze sněmovny zúčastni. „Ano, vždyť to všude říká, že tam bude,“ potvrdil pro server Echo24 Vořechovský. Babiš se přitom v minulosti opozičních akcí ve sněmovně pokaždé neúčastnil. Před několika týdny například poslanci prosadili bod „daňové podvody ministra financí“, na kterých se zabývali jeho problémy s korunovými dluhopisy. Babiš ale tenkrát nakonec nedorazil.
Otázkou je, s jakým výsledkem zítra mimořádné jednání poslanců skončí. Jednou z variant, kterou poslanci můžou navrhnout, je vytvořit vyšetřovací komisi, která by se možným Babišovým ovlivňováním různých institucí zabývala. Na podobném kroku se sněmovna shodla například v případě reorganizace policie, kvůli které se do sporu dostala právě ČSSD s hnutím ANO.