šíření toxikomanie

Osvobozená majitelka growshopů je vinná. Zasáhl Nejvyšší soud

šíření toxikomanie
Osvobozená majitelka growshopů je vinná. Zasáhl Nejvyšší soud

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Soud uznal majitelku growshopů Renatu Zoubelovou s konečnou platností vinnou z šíření toxikomanie. Rozhodl o tom Městský soud v Praze poté co mu případ vrátil Nejvyšší soud. Podnikatelka musí zaplatit 12 000 korun, jinak půjde na 120 dnů do vězení. Přijde také o majetek zabavený policií. Uvedl to zpravodajský web Českého rozhlasu iROZHLAS.cz. Kauza Zoubelové je jednou z mnoha, které odstartovaly na podzim 2013 po razii protidrogové policie proti growshopům.

„Městský soud zamítl odvolání státního zástupce, tedy potvrdil rozsudek odvodního soudu a rozsudek je pravomocný,“ řekla serveru mluvčí městského soudu Markéta Puci. Případ tak definitivně končí, zastupitelství dovolání k Nejvyššímu soudu nechystá a dovolání nepodala ani sama Zoubelová, jak potvrdila serveru mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová.

Podnikatelka byla obviněna po policejním zátahu na growshopy na podzim 2013. Policie zátah provedla na základě staršího rozsudku Nejvyššího soudu, který potvrdil podmíněné tresty provozovatelům growshopu na Semilsku. Zdůraznil tehdy společenskou škodlivost situace, kdy zákazník na jednom místě dostane semena, veškeré potřeby, propagační materiály i rady potřebné pro pěstování konopí a následnou výrobu marihuany.

ILUSTRAČNÍ FOTO: Shutterstock

Zoubelovou, která vedla growshopy v Praze a Jičíně, nejdříve prvoinstanční i odvolací soud zprostily obžaloby, proti čemuž však nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání. Nejvyšší soud mu vyhověl a případ vrátil na začátek Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Ten letos v únoru verdikt přehodnotil a ženu potrestal pokutou 12 000 korun a propadnutím majetku. Proti tomu se odvolal státní zástupce, a tak případ již podruhé zamířil k odvolací instanci, tedy Městskému soudu v Praze. Ten odvolání zamítl.

Vedle pokuty podnikatelku soudy potrestaly propadnutím části zboží, které jí policie zabavila. Šlo o semínka konopí, návody na pěstování rostlin, věci sloužící k zasílání zboží zákazníkům jako obaly či poštovní známky nebo kuřácké a vaporizační potřeby a letáky.

,

4. srpna 2017