Růžová zvěstovatelka apokalypsy. Nesmrtelná Kimova moderátorka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na diktaturu je to obdivuhodná kariéra. Severokorejské televizní moderátorce Ri Čchun-hi je už 74 let a stále setrvává na obrazovce. Oceňuje a obdivuje ji už v pořadí třetí tamní vládce – Kim Čong-un. Ri Čchun-hi už téměř půl století informuje ve státní televizi o všem důležitém, co se událo v KLDR. Je to jen několik dní, co svým typickým a téměř nezaměnitelným stylem oznámila národu (i světu), že její vlast uskutečnila text vodíkové bomby.
„Byl to naprostý úspěch,“ pravidla nadšeně. A podobné nadšení dokáže vyvolat též u svých domácích diváků.
Šlo v pořadí už o šestou zkoušku severokorejské jaderné zbraně. A podobně jako v minulosti o něm proslulá moderátorka informovala hromově hlasitým hlasem doprovázeným rezolutním pokyvováním hlavy. A jako obvykle ve svém tradičním odění, kvůli němuž jí ve světě říkají „Lady in Pink“, píše rakouský deník Die Presse.
Repertoár jejího přednesu, který ji pomohl k televiznímu úspěchu, je bohatý. Je vytříbený. Oslavně informuje o jaderných testech a se slzou v oku a chvějícím se hlasem o úmrtí lídrů země. Tak tomu bylo roku 1994, když národu plačky sdělovala skon otce zakladatele KLDR Kim Ir-sena. Když v roce 2011 zesnul jeho syn Kim Čong-il, zvěstovala to světu svým osobitě zabarveným hlasem opět Ri. Při těchto příležitostech ovšem ne jako „lady v růžovém“, ale v černém.
Ri Čchun-hi přišla na svět v roce 1943 do chudé rodiny na jihu KLDR. Režimní kádry zaujala už jako mladičká dívka svými jazykovými a hereckými schopnostmi. Později šla studovat herectví na univerzitu v Pchjongjangu. Už roku 1971 poprvé zaklepala na dveře státní televize KCTV a zanedlouho se poprvé objevila ve vysílání. O tři roky později usedla před kameru jako moderátorkou hlavní zpravodajské relace a už záhy svým kolegům a kolegyním začala šéfovat. Redakci a obrazovku od té doby neopustila. Stala se její stálicí.
V Severní Koreji jde o neobvyklou výdrž a výkon. Mnozí moderátoři pod tlakem odstupují ještě jako začátečníci. Někteří se stanou nepohodlnými pro režim. Lady in Pink přežila všechny politické čistky. Nikdo nedokáže tak perfektně a současně tak žensky ztělesnit tvrdost a rozhodnost režimu dynastie Kimů – a současně i jeho jiné, jemnější stránky.
Roku 2012 odešla oficiálně do penze. Při zvláštních a klíčových událostech se ale na místo moderátorky zpravodajské relace státní televize pravidelně vrací. Navíc, Ri Čchun-hi má poslání, jak se svěřila už roku 2012 v jednom ze svých vzácných interview pro čínskou televizi CCTV. Moderátorskému řemeslu učí své mladší kolegy. A prozrazuje jim i některé své „triky“. Důležité mimo jiné je, aby hlasatel zvolil správný tón hlasu, který co nejvíce ladí s danou zprávou. Když třeba čte název Korejské lidově demokratické republiky, měl by ho vyslovovat až s jistou něžností.
Se slávou moderátorky přišel také vliv i bohatství. V zemi ji zná snad každé dítě. Ri je oblíbenou postavou u nejvyššího vedení země. Osobně se zná s politickými, vojenskými a společenskými špičkami. Také díky tomu si užívá života v luxusu. V hlavním městě Pchjongnagu vlastní moderní byt.