Tillersonova první cesta do Moskvy zjevně průlom nepřinesla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Žádné zjevné sblížení v rusko-americkém sporu ohledně konfliktu v Sýrii nepřinesla první návštěva Rexe Tillersona v Moskvě v roli šéfa americké diplomacie. Tillerson se ve středu před novináři neshodl se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v pohledu na útok sarinem v Sýrii, ze kterého Spojené státy a Západ obviňují režim syrského prezidenta Bašára Asada, spojence Moskvy. Tillerson dnes více než pět hodin jednal s Lavrovem, oba ministry pak v Kremlu přijal prezident Vladimir Putin. Jak Putin, tak Tillerson také poukázali na přetrvávající nedůvěru mezi Washingtonem a Moskvou.
"Náš úhel pohledu je jasný, vláda Asadovy rodiny se chýlí ke konci," řekl Tillerson s tím, že Moskva jako Asadův spojenec má za úkol to syrskému prezidentovi vysvětlit.
Damašek podle Tillersona nasadil do boje chlor a další chemické zbraně při více než padesáti příležitostech. Nicméně připustil, že o zapojení ruských jednotek do chemických útoků nemají USA žádné přesvědčivé informace.
"Neviděli jsme žádné důkazy," oponoval Lavrov a zdůraznil, že je nezbytné, aby incident v Idlibu důkladně a nestranně vyšetřila OSN. Brzdit toto vyšetřování by podle Lavrova znamenalo nezájem dopátrat se pravdy. Svržení Asada by podle něj pomohlo teroristům z Islámského státu.
Lavrov také varoval na příkladu Iráku a Libye před "experimenty" v podobě snah svrhnout "totalitní diktátory". "Nepamatuji si pozitivní příklady. Budu rád, když mi je řeknete," uvedl na novinářský dotaz.
Stejně vyzněla i kauza údajných ruských zásahů do loňských amerických prezidentských voleb. Tillerson řekl, že USA jsou si vědomy závažnosti ruských kroků a že si je jistý, že to vědí i Rusové.
"Neviděli jsme jediný fakt, ani náznak faktu," odmítl Lavrov obvinění z ruského vměšování. "Předložte konkrétní důkazy, pak budeme ochotni odpovědět," vyzval.
Výsledkem zhruba dvouhodinového přijetí Tillersona v Kremlu u prezidenta Vladimira Putina a předchozích více než pět hodin jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem se jeví Putinův příslib začít opět uplatňovat ujednání s USA o zabránění incidentům při letech vojenských letounů obou zemí nad Sýrií. Ovšem podle Lavrova za podmínky, že společným cílem obou velmocí je boj proti teroristům z Islámského státu a podobných uskupení.
Moskva tuto dohodu "pozastavila" po americkém útoku na základnu syrského letectva z minulého týdne, který byl odvetou Bílého domu za údajné nasazení sarinu.
"Americko-ruské vztahy jsou na nízké úrovni, doprovází je nedůvěřivost," řekl Tillerson o současném stavu mezi oběma velmocemi. Překonat překážky podle Lavrova vyžaduje úsilí z obou stran, navíc se vyskytují pokusy zabránit spolupráci a zostřit konfrontaci.
"Lépe chápeme jeden druhého," nicméně uvedl po jednáních Lavrov, který se na úvod schůzky s Tillersonem domáhal odhalení "skutečných záměrů" nové americké vlády, vysílající "protichůdné" signály.
Putin ještě před schůzkou s americkým ministrem v televizním interview kritizoval Bílý dům za útok na syrskou základnu. Důvěra mezi oběma velmocemi se podle Putina po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nezlepšila, ale zhoršila. "Vcelku pro nás linie vlády USA vůči Sýrii zůstává záhadou. Nedůslednost - to je slovo, které nás v první řadě napadá," prohlásil před jednáním ministrů Lavrovův náměstek Sergej Rjabkov a dodal, že "nynější rétorice USA je vlastní primitivismus a hulvátství".