Omyl úřednice, nebo kampaň hnutí ANO?

Horlivá úřednice zvala na setkání s Babišem. Porušila tím zákon

Omyl úřednice, nebo kampaň hnutí ANO?
Horlivá úřednice zvala na setkání s Babišem. Porušila tím zákon

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Zaměstnankyně krajského úřadu v Jihlavě rozesílala oficiálním e-mailem pozvánku na předvolební setkání s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Podle ředitele úřadu šlo o chybu vzniklou z přílišné pracovní aktivity, která se „bohužel někdy stává“. Tiskový mluvčí hnutí ANO řekl, že po úřednici rozeslání pozvánky nežádali. Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí mohlo ale dojít o porušení zákona, za které hrozí pokuta od 10 do 100 tisíc korun.

„Obdržela jsem pozvánku na diskuzní panel s Ing. Andrejem Babišem. Diskuze není povinná, ale pokud se budete chtít zúčastnit, potvrďte svoji účast na e-mail uvedený v pozvánce,“ napsala zaměstnankyně úřadu v e-mailu, který byl určen sportovním klubům. Oficiální pozvánka, kterou přeposílala, byla z klubu FC Vysočina Jihlava, kde se setkání konalo.

„Náš host deklaroval zájem pohovořit si se zástupci sportovních svazů a klubů v Kraji Vysočina o tom, co je trápí a jak by si představovali budoucnost z hlediska financování sportu,“ píše se v oficiální pozvánce. Celé znění si můžete přečíst na fotografii v přiložené fotogalerii.

Porušila zákon?

Zatímco v postupu klubu problém zřejmě není, úřednice ze své pozice takový mail podle zákona poslat nesmí. „To, že krajský úřad posílá pozvánky na setkání s Andreje Babiše v době předvolební kampaně, je protizákonné. Ze zákona nesmí být komunikační média úřadů využívána v rámci volební kampaně,“ řekl pro Echo24 člen úřadu Jiří Navrátil a doplnil, že pokud jim přijde oficiální podnět, tak se tím bude úřad zabývat.

Znění volebního zákona:
Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že využije nebo umožní využití komunikačních médií kraje nebo obce nebo právnické osoby, která je ovládaná krajem nebo obcí, k volební kampani.

Pracovnice jihlavského krajského úřadu Kateřina Němcová však podle jejího šéfa celou věc zřejmě udělala nedopatřením a neměla v úmyslu podporovat předvolební kampaň hnutí ANO. Jelikož čerpá dovolenou, nebyla k zastižení, ale ředitel úřadu Zdeněk Kadlec pro Echo24 řekl, že nešlo o chybu ze zlého úmyslu, ale z pracovní aktivity. Stejně tak se vyjádřil i v oficiálním prohlášení pro server občasník.eu, který na celý problém upozornil.

„Myslím si, že ta forma, jakou to bylo uděláno, byla trochu přes čáru a považuji to za chybu, ale ne za fatální. Je to hraniční případ a není úplně jednoduché identifikovat, jestli to je, nebo není politický mítink, navíc ještě v v momentě, kdy je Andrej Babiš poslancem,“ komentoval situaci pro Echo24 ředitel úřadu.

foto - Facebook Andrej Babiš

Sám však řekl, že podle něj osobně to politický mítink byl. V tom se s ním shoduje jak Jiří Navrátil z úřadu, který na předvolební kampaň dohlíží, tak i tiskový mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský. „Zákon se snažíme naplňovat a toto setkání do volební kampaně počítáme,“ řekl mluvčí.

Na setkání byl mimo Babiše i místopředseda strany Jaroslav Faltýnek a člen hnutí ANO, který má na starosti oblast sportu Milan Hnilička.

Kampaň náměstka?

Otázkou tedy zůstává, do jaké míry byly o tom, jak a co je předvolební kampaň, informováni úředníci i vedení klubu, které právě pozvánky rozesílalo. Ačkoliv úřednice pozvánku zřejmě rozeslala omylem a krajský úřad se tedy do kampaně hnutí ANO nijak nezapojil, na vedení kraje je situace jiná. Podle ředitele fotbalového klubu FC Vysočina Jihlava Jana Staňka šlo totiž o setkání, které inicioval náměstek primátora města Jihlavy Radek Popelka z hnutí ANO.

„Oslovil mě s tím, že se pan Babiš bude pohybovat po kraji a že se v poslední době zajímá o sport, tak jestli bychom byli ochotní, aby na stadionu proběhla diskuze se členy místních krajských klubů o financování sportu,“ přiblížil okolnosti setkání ředitel klubu. Podle Kadlece bylo setkání představeno jako debata o budoucnosti a financování sportu. Náměstka Popelku se zastihnout nepodařilo.

Oficiální pozvánku tedy rozesílal klub FC Vysočina Jihlava po dohodě s hnutím ANO. Jak a proč tak učinila i úřednice, jeho ředitel neví. Překvapeno je i hnutí ANO. „My jsme nechtěli využívat pracovnici kraje. Žádnou pozvánku jsme neposílali. Pro nás je záhada, jak se to k té paní na krajský úřad dostalo. Není ani z našeho hnutí,“ upřesnil situaci pro Echo24 Vořechovský.

Staněk zároveň dodal, že si však v žádném případě nepřál, aby byl klub jako takový součástí předvolební politické kampaně. Pozvánku na setkání zaslal klub podle jeho slov jen místním sportovním klubům. „Krajský úřad jsme vůbec nekontaktovali. Vůbec netuším, proč to krajský úřad poslal,“ doplnil Staněk.

Návštěvu na Vysočině si podle svého zdokumentoval i Babišův marketingový tým.